| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un telefon Samsung Corby, si aveam o cartela Vodafone, iar acum mi-am luat o cartela Orange si trebuia sa introduc codul SIM. l-am gresit de 3 ori si acum nu mai merge. ce sa fac? mai pot face ceva cu cartela? mentionez ca nu mi-am decodat telefonul! URGENT! va rog!

4 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Daca te referi la codul cartelei atunci trebuie sa introduci alt cod care se numeste PUK si este notat in actele cartelei pe care ai cumparat-o ...asa se intampla daca introduci de 3 ori codul gresit!
Acum prblema cu telefonul... daca telefonul l-ai luat de la oferta de la Vodafone atunci va trebui sa decodezi si telefonul altfel nu vei putea sa folosesti cartela Orange de pe el, decodarea se face la service GSM!

| xyz321 a răspuns:

Introdu codul puk care este scris pe chestia aia unde a fost prinsa cartela. si daca nu mai ai chestia aia, suna la 484 sau 444 si ia legatura cu un operator Orange caruia sa-i zici codul de pe carteluta aia mica iar apoi sa-ti dea ei codul puk.

| Sabinaa a răspuns:

Buna!
Daca mai ai chestia aia ca sa zic asa in care era cartela acolo ai sa gasesti cod PIN si PUK. Trebuie sa introduci codul PUK sau daca nu te duci la un Magazin Orange si ii spui sa te ajute, sa sune la Orange si sa-ti spuna acel cod.
Am patit si eu de multe ori!hee hee
Succes!

| ayacata a răspuns:

Poti sa te duci la un centru unde se decodeaza telefoane...si normal ar trebui sa iti ceara codu PUK(cred ca asa se scrie) care se gaseste pe partea care arata ca un card din care ai desfacut cartela dar cel mai simplu are fi sa te duci la un centru de deblocari big grin, take care