| Denis22310 a întrebat:

Eu cu iubita mea am facut sex fara sa ne protejăm, nu mi-am dat drumul in aceasta dar am spus sa fiu mai sigur si am luat pastila de a 2a zi pentru a evita sarcina, este 100% safe?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pastila de a 2-a zi a fost folosita ''in scop preventiv'', dar fara sa stiti in mod cert si sigur ca exista sau NU posibilitatea sa se poata forma sarcina, in situatia prezentata se poate considera si afirma ca ati procedat COMPLET GRESIT si ati dat dovada de maxima... IRESPONSABILITATE fiindca aproape sigur prietena ta si-a batut joc in cel mai imbecil mod de starea ei de sanatate.
In astfel de situatii : incerte, nesigure, etc, orice femeie care este catusi de cat normala, logica, rationala si mai ales responsabila isi face un TEST DE FERTILITATE si OVULATIE pentru a stabili si determina cu maxima precizie de peste 97-98% daca in acel moment este in perioada INFERTILA sau intr-o zi a perioadei FERTILE a ciclului menstrual. Probabil ca va fi de folos pe viitor explicatia prezentata ca sa stiti cum trebuie sa procedati corect :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Multa sanatate!

| Denis22310 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu era nevoie de pastila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denis22310):

EA, prietena ta din moment ce a acceptat sa intretina un act sexual neprotejat, trebuia sa fie foarte sigura, sa stie foarte precis daca in acel moment ERA sau NU ERA intr-o zi a perioadei fertile a ciclului. Fiindca sarcina se poate forma NUMAI in acele 3-4 zile fertile, dar si atunci intr-o zi fertila sarcina poate sa ia nastere NUMAI in cazul in care in mod cert si absolut sigur sperma a ajuns in vagin.
Daca NU a fost intr-o ZI FERTILA era ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Dar fiindca NU ai ejaculat sperma in vagin, chiar si daca era intr-o zi fertila a ciclului si in acel caz era 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina.
Rezulta ca de fapt formarea sarcinii a fost IMPOSIBILA in orice situatie si din acest motiv reiese ca folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) a fost o hotarare de o INCONSTIENTA GRAVA dar si absolut IRESPONSABILA. Pur si simplu ti-ai batut joc de sanatatea prietenei tale intr-un mod absolut incalificabil.

| Denis22310 explică (pentru corbulalbrosu):

La ce poate afecta pastila de a 2a zi starea de sănătate?

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ca a luat pastila. Da e clar. Nicio sarcina.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Păi stai puțin tu ai făcut sex neprotejat și după aia ai luat tu pastilă aia de a-2-zi și nu ea?

| Denis22310 explică (pentru Cineva797406016386):

Ea a luat-o, eu decât am cumparat o

| Denis22310 explică:

Da, prietena mea se simte foarte ok, dar iti mulțumesc foarte mult de ajutor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denis22310):

Acum 5 minute | Denis22310 explică:
Da, prietena mea se simte foarte ok, dar iti mulțumesc foarte mult de ajutor
O sa vada atat ea cat si tu in lunile viitoare, cat de bine se va simti atat fizic cat mai ales psihico-mintal in cazul in care ciclul ei menstrual va fi foarte dereglat. Este cazul sa inceapa sa se roage inca de pe acum ca dereglarile hormonale din organismul ei, dar si in privinta dereglarilor ciclului menstrual cat si ale sangerarilor menstruale viitoare sa nu fie foarte grave/severe.

| MValentin a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Scuze, cardulabrosu. Te apreciez mult ca ajuti multa lume cu răspunsuri si multe explicații. Dar uneori e momentul si sa te opresti din MAJUSCULE si din multe lucruri vorbite a proasta, fara sa vorbesti despre șanse etc. etc. Aici ai un punct in minus deoarece acest mesaj mi se pare scris din punct al egoului nu din punct ferm medical

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MValentin):

Majusculele isi au rostul si rolul lor FOARTE BINE DEFINIT in cadrul propozitiei sau a frazei, ori de cate ori sunt folosite la locul POTRIVIT si au scopul sa atraga atentia si/sau cel de argumenta.