| anonim13603200230 a întrebat:

Eu împreuna cu partenera mea am avut o partida de sex neprotejat pe 7 mai, având in vedere ca ziua ei de fertilizare era pe 10 deci era cu 3 zile înainte, practic sunt șanse, doar ca nu mi-am dat drumul in ea, ba din contra de când am "scos-o" au mai durat 2-3 secunde pana la ejaculare doar ca îmi e frica de lichidul de pre-ejaculare, acea ejaculare era prima ejaculare a zilei și primul sex neprotejat, imediat după sex, partenera mea a mers la baie și a spălat vaginul bine cu apa rece și a urinat, după 4 ore de la sex, partenera mea a administrat o pastila de rigevidon 21+7.
A doua zi la aproximativ 15 ore după sexul neprotejat partenera mea a administrat un comprimat de escapelle (pilula de a doua zi), in 3 ore de la administrarea pilulei, partenera mea nu a eliminat sau mancat nimic, doar a băut apa. Sunt foarte îngrijorat și foarte neliniștit de ce urmează sa se întâmple și doresc un răspuns cât mai direct și adevărat despre părerea dumneavoastră! Sunt șanse sa se întâmple o sarcina nedorita?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu 3 zile inainte de data in care urmeaza sa se produca procesul de OVULATIE, gradul/nivelul de fertilitate este de peste 60-70%, insa c toate acestea sarcina poate sa ia nastere numai in cazul in care sperma ajunge in mod cert/sigur in vagin.
Am oferit de foarte multe ori explicatia in privinta posibilitatii ca in continutul lichidul preejaculator sa poata sa fie spermatozoizi, fiindca acest lichid preejaculator asa cum este produs de catre cele 2 glande bulbouretrale NU contine spermatozoizi.
Pastila anticonceptionala (AC) Rigevidon a fost folosita absolut inutil si fara rost. Se poate aprecia ca de asemenea si pastila contraceptiva dea 2-a zi : Escapelle a fost folosita inutil/fara rost in cazul in care esti sigur si convins ca NU a ajuns sperma in vaginul ''pasaricii'' partenerei de sex.
Pe baza celor relatate si precizate se poate afirma ca este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina in astfel de conditii.
Multa sanatate!

| anonim13603200230 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc enorm, m-a liniștit foarte tare acest răspuns

3 răspunsuri:
| blairelovesmusic a răspuns:

Nu va ramane insarcinata.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data!