| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu inteleg cum puteti sa va incepeti viata sexuala (indiferent de varsta) fara sa va informati catusi de putin despre ce implica aceasta. Suntem in 2018, aproape, aveti informatii peste tot si voi tot habar nu aveti cum puteti ramane insarcinate. Am ramas uimita, sincer de unele intrebari, mai ales ca majoritatea nici nu scriu corect gramatical...Lasati sexul si puneti mana si invatati! ...si..intrebarea este. oare ce se va alege de noi?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Este cel putin trist si ingrijorator trendul asta de a face sex in loc de a face lucruri specifice varstei. Fiecare lucru trebuie facut la timpul lui. Doar asa intelegi ceva din el. Ce ar putea pricepe un copil de 14 ani din tot ce inseamna reproducere si viata sexuala cand el poate nici nu stie sa deschida un aragaz ca sa isi fiarba un ou? Intai trebuie sa te maturizezi psihic si intelectual. Abia apoi poti pricepe sexul si implicarile lui. Culmea e ca exista si persoane majore care inca sunt in ceata la capitolul sex. Eu pe alea chiar nu le inteleg. Hai ca de la un pustan ma astept sa fie paralel cu viata. Dar sa ajungi la varsta majoratului fara sa ai habar de unele chestii elementare...e de condamnat.
De partea gramaticala nu mai spun pentru ca deja imi dau urticarii. Ma zgarie groaznic pe retina.

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ma intorceam de la masina linistit catre bloc si numai aud 'piticul porno, piticul porno', strigau niste copii de 8-10 ani dupa un alt copil tot de varsta lor, aici problema o constituie parintii care le dau prea multa libertate copiilor si lipsa educatiei, din cauza astora care fac copii la varste fragede, copiii aia ajung niste catastrofe sociale care la randul lor distrug alti copii deoarece toti ajung intr-un colectiv, la gradinita, apoi scoala, cand ajung la scoala dau de aia mai mari, aia mai mari ii invata pe aia mai mici si poc, pentru ca aia mai mari sunt smecheri si aia mici nu vor sa fie prosti, vor si ei sa fie smecheri si tot asa cu smechereala pana cand ajung la varste de 14-15 ani la varsta la care bam, multe proaste raman gravide, intr-un fel merita sa fie pedepsite pentru asta dar nu in felul asta, asta nu-i o pedeapsa buna, din cauza asta se va naste un copil ce nu va primi educatia necesara si tot asa parazitii sociali se inmultesc si se umple tara de prosti!
Ma uit afara, ca stau pe langa un parc de joaca si vad mame mai tinere ca mine care stau pe banca impreuna cu alte mame de varsta ei si hihilizesc acolo si n-au nicio treaba, nu le intereseaza de ce fac aia mici, aia mici pot sa sara si in cap, ele tot nu dau importanta, acum, probabil nu toate-s asa dar la varstele alea daca tu ai ramas insarcinata la 14-15 ani e clar ca nu esti usa de biserica si esti o toanta care n-are scoala si posteaza numai citate de jale pe Facebook.
Problema in tara asta este urmatoarea : Oamenii buni pleaca in strainatate (mai sunt si aia care chiar sunt necajiti si merg dincolo pentru o viata mai buna) dar aici fac referire fix la oamenii de valoare, doctori, mecanici si alte cele, am ajuns sa-mi repar singur masina ca in dita mai orasul nu gasesc un service auto bun, nu mai sunt oameni care sa aiba meserie, nu mai, nimeni nu stie sa faca nimic dar toti au cate o functie.
Din cauza faptului ca o ducem cum o ducem, aia buni au plecat in strainatate si in tara au ramas numai aia asa si-asa si aia slabi, mai sunt si oameni buni dar greu ii gasesti! Deoarece ai buni au aici salar de 1-2k euro si in afara de aproape 3 ori mai mult + nivelul de trai din strainatate fata de cel din Ro.
Asa ca oameni buni, educati-va copiii! Principala problema aici sunt parintii pentru ca nu le pasa de ce fac ai lor!

| anonim_4396 explică (pentru RB26DETT):

Mare adevar ai spus. Eu m-am lovit de lucrul asta cu angajatul de oameni buni in doua domenii diferite, toti sunt plecati in afara ori sunt prea puturosi ca sa lucreze. Si referitor la subiectul nostru parintii din lipsa de timp si din comoditate, intr-adevar ii lasa pe cei mici de capul lor...trist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei din cauza prea multei informatii, la tv vezi doar "curve" pe internet doar feminizare peste tot se vorbeste de sex.Ce vrei sa invete copii cand societatea asta Sexualizeaza fetele, si baietii isi cam pierd capul din cauza asta si vãd fetele doar ca pe un obiect sexual, crezand ca este singurul scop in a fi acceptati de ceilalti

O sa fie din ce in ce mai rau pe viitor, in 10-20 ani sigur o sa fie si mai rãu decat acum deoarece generatia aia va invata de la aceasta care este acum

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema nu este de ceea ce vad ei la tv sau pe nu stiu unde, problema este ca nu se informeaza inainte de a face un lucru, destul de important as putea spune. E grava rau situatia.

| Ara997 a răspuns:

Acesti copii sunt rezultatul educatiei unor parinti "absenti" total sau partial din preajma lor
i-a prins tehnologia nepregatiti, pe tv si internet, pornografia e ceva normal. nimeni nu a facut niciun fel de filtrare a informatiei a calitatii ei. copiii au avut aces la filme cu continut pentru adulti, nu degeaba se cheama asa.
si s-a intamplat ca in bancul ala:
mama catre fata : draga mea hai sa vb despre sex
fata catre mama : da, mama, spune ce vrei sa stii
si uite cum informatia nepotrivita cu varsta a dus la ce se vede
generatia asta nu alege, nu asteapta, nu cantareste. haleste tot ca porcul. pacat mare ei vor ajunge parinti si atunci sa vezi nebunie. ma gandesc cu groaza ce fel de copii vor creste.

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Haha buna gluma dar trista in acelasi timp.
Din pacate, cred ca majoritatea copiilor vor creste fara parinti avand in vedere ca fetele astea raman insarcinate la 12-14ani si probabil de frica stau pana in ultimul moment si ajung sa faca copii...

| UsernameFemale a răspuns:

Buna!
Una dintre cele mai bune intrebari ale zilei chiar laughing!
Eu iti pot oferii doar o parere personala. Consider ca cei ce fac ocol pamantului degeaba si cei care nu se pot invata singuri vor disparea mai repede. Ca atare avem mai putina concurenta cand vine vorba de joburi adevarate-( prin adevarate NU ma refer la vanzator sau gunoier, ma refer la ceva convenabil. Acel om sa creeze sau sa constituie un stalp util al socientatii in care traieste)-
Din pacate, o mare parte din caracter si apucaturi sunt luate de la parinti deci...csf, ncsf. Trebuie sa te educi singur deoarece cartile de joc nu sunt singurele carti ce iti pot aduce victorie si satisfactie.

Succes in aflarea viitorului!

| anonim_4396 explică (pentru UsernameFemale):

Din pacate oamenii prosti traiesc mai mult! laughing) iar in legatura cu joburile crede ma ca vorba aceea, prost sa fii noroc sa ai e maxim de valabila :p