| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu sunt atat de activa sexual cu iubitul meu, in sensul ca mie nu-mi cere corpul atat de mult precum lui.Stiu ca baietii in special sunt mult mai "agitati" si au nevoie de mai mult sex insa, sa zicem ca. daca el are nevoie de 6/7 [ saptamana] eu insa am nev 2/7.Nu stiu ce sa fac sa imi creasca apetitul sexual. La pat e foarte bun, nu ma plang absolut deloc, insa nu stiu...Eu sunt diferita.Nu-mi place cand il refuz,si totodata faptul ca imi cere atat de mult ma face sa ma simt ca si cu profita de mine sau ceva,insa, problema e ca eu nu am nevoie mereu.
Alte fete, prietene de-ale mele spre exemplu' parca sunt nimfomane insa eu nu simt nevoia si daca stau sa ma gandesc bine, as putea trai ani de zile sa n-o fac.
Ce pot face sa-mi creasca apetitul sexual?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Se vede ca esti foarte tanara si nu ai vreo matusa mai trecuta prin viata, care sa te fi lamurit, daca cu mama nu se putea.
Situatia ta poate avea la baza si educatia modesta informational sexual, sau anumite interdictii si inceputurile vietii tale sexuale, adica cum a fost perioada de curtare de dinainte de dezvirginare, cum ai fost atinsa, mangaiata si sarutata, si daca evolutia ta a decurs firesc. daca si ce ti-a spus mama despre toate astea, apoi, mai conteaza si foarte mult daca ai facut Peting, sau inceput sexul hodoronc tronc. Nu ai spus daca si ince masura te si satisface partenerul, ori, Calitatea actului sexual este foarte importanta, pentru ambii, dar mai ales pentru tine! Mai ales daca nu ajungi la orgasm, care este foarte necesar, si pentru ca sa nu te simti asa cum spui!
Daca aveai acea matusa, sau vreo bunica mai deschisa la minte, poate aflai ca sunt foarte multe femei care nu simt nici cat tine, si totusi, duc relatia si casa in continuare, pentru ca, in afara de sex, oamenii mai au si alte nevoi si calitati pozitive, si care daca sunt prezente si se si discuta sincer, pot ajuta foarte mult!
Daca nu ai avut si alti parteneri inainte, si asta conteaza foarte mult. situatia ta este si a multor altele, care s-au maritat virgine si apoi se lovesc de aspectele astea, adica realitatea crunta, ca fiecare simte altfel si vrea altfel, ca frecventa, pasiune, jucausie, intervalorizare si satisfactie reciproca.
Tot realitatile stiintfice, dar si viata in sine, au dovedit ca, nu odata, una ca tine se poate simti mult mai bine, pana la extraordinar, cu altul, dar aici apar alte ptobleme, morale, medicale, psihologice. de aceea multe fete au experiente cu mai multi baieti inainte de maritis, si pot face suficiente comparatii calitative sexual si relational...
Poti incerca si sa citesti mai multe despre astea, si sa mananci mult mai variat, si mai ales vegetale nepre; ucrate si fructe, si bineinteles, poti mege si la un cabinet de specialitate, singura initial, ca sa incerci sa intelegi mai bine ce si cum, si apoi si cu el, eventual.
Dar nu uita si ca, daca el ajunge sa fie foarte nemultumit de tine, el vrand zilnic sex, s-ar putea duce si la alta sau altele. si pentru noi este foarte important sa ne simtim bine cu femeia!
Success!

| RAY a răspuns:

In fapt omul find o fiinta poligama, monogamia face ca pofta sexuala sa se reduca, hormonul sexului se reduce in relatile monogame si creste in cele poligame, suna aiurea stiu dar nu isi reprima dorinta sexuala

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate in cazul tau este vorba de o disfunctie sexuala care in cazul majoritatii femeilor are o importanta majora/deosebita fiindca un LIBIDOU mic, nesemnificativ sau aproape inexistent in cazul tau ""daca stau sa ma gandesc bine, as putea trai ani de zile sa n-o fac"", creaza probleme insurmontabile in cadrul oricarui cuplu mai ales de tineri. Lipsa libidoului deci implicit si lipsa dorintei si a placerii oferite de sex, nu poate fi mascata si/sau ascunsa oricat ai incerca, iar acest sentiment de stopare, de respingere si lipsa dorintei de sex in psihicul si mentalitatea barbatului poate produce "fracturari" ale increderii existente intre voi si in final aparitia rutinei, a indiferentei si deseori un motiv de infidelitate sau chiar de despartire. Probabil ca ti-ar fi de folos si foarte util sa participi singura sau impreuna cu sotul tau la cateva sedinte/seminarii despre sexualitate tinute de catre un psihoteraput specialist in sexologie. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă ar exista așa ceva, aș lua și eu pentru a mea... Din păcate, încă nu există vreun produs cu proprietățile astea.

| Nemessys a răspuns:

Daca tot e iubitul tau, ar trebui sa te iubeasca cu adevarat si sa inteleaga. Macar ai vorbit cu el despre treaba asta? Eu zic sa o faci si sa o lasi mai moale.
1. Ce rost are sa faceti sex daca tu nu ai niciun chef? gen. el se bucura foarte mult tu. aproape deloc? Ce rost are? Ca pana la urma asta e scopul, ca ambii parteneri sa se simta bine. Ce rost are sa o faceti daca este asa?
2. Sunteti impreuna nu prieteni pe interes. Ar trebui sa vorbesti cu el despre chestia asta si ca vrei sa o faceti mai rar. Pana la urma, o relatie nu se bazeaza pe sex. Si daca e iubitul tau ar trebui sa accepte. Daca comenteza cu ceva sau nu e de acord atunci chiar profita de tine si sta langa tine numai pentru p***a. happy
Trebuia sa faci chestia asta de la inceput. Acuma el s-a invatat cu narav si mda. Oricum, nu moare daca o faceti o data pe saptamana. Daca nu-i convine, atunci sa se duca la alta care sa-l multumeasca 24/24, iar tu sa-i gasesti un baiat care sa te iubeasca cu adevarat si nu te doreste doar ca sa-si satisfaca nevoile (asta in cazul in care iubitul tau e genul ala de om care profita). Oricum iti recomand sa fii atenta la reactia lui. Daca ii zici ca vrei sa o faceti o data pe saptamana sau ii zici,, uite, de azi inainte as vrea sa o facem mai rar" si el este de acord, atunci este semn bun. Daca comenteaza sau chiar iese un scandal din asta, eu iti sugerez sa-i zici pa. Si de aici iti poti da seama daca sta impreuna cu tine doar pentru sex. Ma rog. daca pune o simpla intrebare cum ar fi,, de ce? " e tot ok, insa, sa nu faca urat si pana la urma sa intelegea. Asta e tot ce conteaza.

| kandaraki a răspuns:

Asa e in cuplu cateodata, eu la fel sunt in situatia data, eu am chef de sex aproape in fiecare zi, iar iubitei mele ii e de ajuns de 2 sau 3 ori pe saptamana.
Nu e nimic, intelegi situatia si asta e, baiatul daca te respecta nu va trage de tine pentru sex.

| Eduard196 a răspuns:

Ar trebui sa se mai controleze el nu sa iti cresti tu apetitul.