| anonim_4396 a întrebat:

Eu si cu prietenul meu suntem impreuna de putin timp, mai exact de 4 zile. Inainte sa fim impreuna ne-am cunoscut foarte bine, ieseam destul de des impreuna, i-am cunoscut parintii, el pe ai mei, am trecut prin cateva chestii iar el mi-a spus ca mereu o sa-mi fie alaturi si chiar mi-a dovedit asta prin simplul fapt ca ma inveselea in momentele grele. El mi-a spus ca daca vreau sa continuam sa nu mai vorbesc cu niciun baiat dar si eu am aceeasi pretentie de la el. Eu am banuieli ca ar mai vorbi cu fete dar mereu cand simte ca, cred asta imi da telefonul lui si ma lasa sa verific orice, imi trimite screenshot-uri pe moment cu toate conversatiile de pe toate retelele de socializare. Am aceasta frica de a nu-l pierde fiindca in trecut am mai patit asta, ca fostii mei sa vorbeasca si cu alte fete in conditiile in care eram impreuna. El a facut intotdeauna primul pas, si pana sa fim impreuna. Cum as putea scapa de frica de a nu gasi pe alta fata mai 'buna' decat mine? A spus ca in ochii lui sunt perfecta, cu tot cu defecte si calitati si cu toate ca i-am gresit cu cateva lucruri mereu m-a iertat si a lasat intotdeauna de la el. Credeti ca am aceasta frica din cauza fostilor?

Răspuns Câştigător
| tzionut a răspuns:

Draga ceea ce trebuie sa intelegi e ca orice ai face daca partenerul doreste sa te insele o va face si o poate face chiar si cu tine de mana. Omul pare loial.
Eu cu nevasta mea avem o intelegere inca de la inceputul relatiei. Orice e valabil pentru unul e valabil si pentru celalalt. Deci daca ma inseala, in secunda doi o insel. As minti daca as afirma ca nu am avut oportunitati de a calca pe alaturi dar am ales sa nu o fac, din respect fata de ea.
Faptul ca iti da accesul la telefonul lui inseamna ca nu are nimic de ascuns, deci sansele sa te insele sunt infirme.
Sfatul meu e sa il apreciezi si sa lasi gelozia deoparte. Fi fericita.

| mdc98 a răspuns (pentru tzionut):

Din respect pentru ea nu o inseli? Nu din iubire si din cauza faptului ca nu ai simtit nevoia desi ai avut ocazia?

| tzionut a răspuns (pentru mdc98):

Exact. Ofer si solicit respect. Tu crezi ca bunicul tau si cu bunica ta au rezistat impreuna pana la varste venerabile pentru ca sau iubit? Sau probabil crezi ca daca esti atras de o femeie, sau ea e atrasa de tine, trebuie si sa intreti relatii intime cu ea?
Asta ne diferentiaza de regnul animal, capacitatea de a gandi pe termen lung, in loc de a ceda proceselor proceselor chimice din corpul nostru.
Dea lungul timpului iubireea vine, trece, vine iar, dar daca in relatie nu exista respect, se duce naibii tot.

| mdc98 a răspuns (pentru tzionut):

Din iubire nu trebuie sa inseli, din cauza faptului ca nu simti nevoia, ca efectiv pe cel/cea de langa tine o/il vezi perfect. Cum din respect, daca nu inseli doar pentru ca ii respecti, inseamna ca simti nevoia sa o inseli, te atrag alte persoane dar nu o faci din respect.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Omu face mai mult decât omenesc posibil să-ți dovedească loialitate și tu... ești exagerată. îl cunoști, știi că te respectă, îți dovedește, nu-l mai sufoca atât că-l pierzi de posesivă și exagerată ce ești, nu că te înșală el

| UnDiavol a răspuns:

Dacă te iubește cu Adevărată da cu Adevărată și tu ai văzută asta cu ochi tai atunci nu mai exista dubi unde exista unde este iubirea doar iubirea Adevărată nu exista înșelată nu exista altcineva nu exista nimeni in veci unde exista iubirea Adevărată exista și soluții sa fiți Fericiți

Lasă Gelozia și prostile astea nu duce nica ieri fiți fericit unul de altul va vedeți va auziți nimic nu este mai frumos pe pământul ăsta săi auzi vocea sufletului inima ființei omului pe care îl iubește cu Adevărată din toată inima și tot sufletul nimic nu este mai frumos pe pământul asta săi vezi ochi sufletului inimi pe care îl iubește cu Adevărată Absolut orice s-ar întâmpla

| LoveSleep a răspuns (pentru UnDiavol):

Ai pus cuvintele alea ca la puzzle. Trebuie sa le așezăm noi?

| mdc98 a răspuns:

Esti chiar naiva. " imi da telefonul si ma lasa sa verific orice" - chiar crezi ca ar fi atata de prost incat sa nu stearga inainte daca stie ca il ceri, daca are ceva de ascuns?
" imi face screenshoturi la conversatii". - doar e evident ca daca vorbeste cu vreuna sterge si apoi iti face screenshot. Astea nu sunt dovezi ca nu te poate insela.
Normal ca iti spune ca in ochii lui esti perfecta si cea mai buna, ar fi culmea sa iti zica contrariul laughing sunteti chiar asa naive unele.
Daca vrei sa aflii ceva exista metode mai bune, nu " da-mi telefonul" normal ca niciodata nu vei gasi nimic in el.