| anonim33334 a întrebat:

Eu si iubitul meu am facut baie impreuna si am aflat abia dupa ca era prima zi din saptamana ovulatiei..as vrea sa stiu daca e posibil sa fi ramas insarcinata din cauza lichidului preejaculator! Va rog urgent!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi a ti facut sex in cadă? Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

De la facut baie impreuna... la lichid pre-ejaculator, nu vad unde-i sexul, ca nu-l vad pomenit aici si fara el nu face sens fraza de mai sus. Deci, ati avut sex, nu?
Asadar sunt si sanse de sarcina!
Fa un teste peste 21 de zile DUPA utima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT la aceasta intrebare este un cat se poate de categoric NU din 2 motive foarte bine intemeiate :
1.) Posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina in urma unui sex finalizat cu ejacularea spermei in vagin este de :
-- in prima zi a perioadei fertile probabilitatea este de 1- 5%,
-- in a 2-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 6 - 20%,
-- in a 3-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 21- 50%,
-- in a 4-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 60- 90%,
-- in a 5-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de peste 95%
,-- in a 6-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 5 - 15%,

2.) EXPLICATII IN PRIVINTA LICHIDULUI PREEJACULATOR :
In privinta lichidului preejaculator, am oferit de mai multe ori raspunsuri in care este explicat detaliat in ce conditii pot sa existe spermatozoizi in continutul acestui lichid.
Raspunsul cert, sigur si corect in privinta posibilitatii sa se poata forma sarcina si astfel femeia sa ramana insarcinata prin intermediul lichidului preejaculator este : POSIBIL insa... este in foarte mare masura conditionat foarte strict si din acest motiv o asemenea posibilitate DEPINDE mai multi factori.
Lichidul preejaculator este produs de 2 glande care sunt numite bulbouretrale (Cowper) situate dedesubt si lateral fata de uretra, de unde prin intrmediul a 2 tuburi lichidul preejaculator ajunge si este deversat in canalul uretral. Lichidul preejaculator incepe sa fie produs de cele 2 glande bulbouretrale, imediat dupa ce in organismul barbatului apare senzatia de excitatie indiferent de ce natura este factorul excitant. Lichidul este produs cu rolul de a fi curatat intregul traseu al uretrei de eventualele resturi de urina pentru a fi indeparta aciditatea si de asemenea are rolul principal de a fi creat in uretra un mediu cu pH neutru, care sa ofere conditii propice de viata a unor eventuali spermatozoizi care ar apare in cazul in care se va produce o ejaculare de sperma. Acest lichid preejaculator in momentul producerii sale de glandele bulbouretrale este cu totul IMPOSIBIL sa aiba in continut spermatozoizi, fiindca acestia sunt produsi STRICT de cele 2 testicule situate in cu totul alta parte a corpului barbatesc
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa intr-adevar dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in interiorul uretrei penisului, dupa acel moment, acolo IN URETRA, poate sa existe posibilitatea sa se produca contaminarea lichidului preejaculator prin procesul de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa ramana gravida trebuia sa aiba loc un act sexual cu penetrare si ejaculare in vagin. Ori la voi nu a avut loc un asemenea act sexual. Deci, nu este posibil sa ramana gravida.

| Eibogu a răspuns:

Fă test de sarcina și o sa vezi)