| AnonimnusAno a întrebat:

Eu si iubitul meu avem o relatie serioasa si ne dorim un viitor, ca sa zic asa, impreuna.(bine el are 18, eu 17). V-as ruga sa nu radeti si sa nu va bateti joc, chiar daca poate suntem inca tineri si nestiutori, ne iubim sincer. Ideea e ca parintii mei nu stiu ca eu inca mai vorbesc cu el, la inceput nu au fost deloc de acord si au incercat sa ne desparta. As vrea in schimb sa le spun de relatia noastra si sa il cunoasca. Cum as putea aborda subiectul acesta cu ai mei?
P.S. Prietenul meu vrea foarte mult sa imi cunoasca parintii

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si cat aveti impreuna. Daca aveti ceva timp poate o sa-si dea seama ca e ceva serios si il accepta.

| mihai69 a răspuns:

Și dacă nu-i cunoaște ce pățește?!?
Dacă ai cu unul dintre părinți o relație mai normală, mai apropiată - ai putea încerca să aduci vorba despre o eventuală relație și să vezi reacția. Dacă nu merge (sau dacă n-ai cu cine... las-o pe când o să ai 18 ani, măcar să nu mai depinzi (legal) de ei.
Sau pe și mai târziu, că poate n-o să mai fie nevoie.winking

| Freya1 a răspuns:

E foarte greu sa faci asta.
Eu am 23 de ani si inca nu stiu cum sa abordez subiectul si sa le spun alor mei ca am pe cineva.Am avut deja o relatie esuata si ai mei au si pretenti prea mari iar atunci ma doare stomacul doar cand ma gandesc ca va trebui sa deschid subiectul...
Incearca sa discuti cu fiecare separat si sa stabilesti o intalnire pe un teren neutru.Cand o sa fiti toti 4 la o masa sa discutati poti sa le explici ca sunteti prieteni si ca vreti sa ramaneti asa, ca o sa va vedeti la suc in oras sau chiar la tine acasa sub supravegherea lor pana prind incredere si vad ca e un baiat ok. Poti sa le mai spui ca va sustineti si ajutati unul pe altul la scoala, la munca etc si ca nu o sa va neglijati viitorul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

1+ "Pitico"! Stiam eu pentru ce'mi esti draga.winking

| sofisis a răspuns:

Dar...e musai, musai? Adica, chiar nu puteti sa mai asteptati macar pana iti dai si tu BAC-ul si intrii la facultate? Ca dupa, chiar nu mai are relevanta. Adica, va trebuie musai bataie de cap?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le că ești gravidă.

| Anon31241212 a răspuns:

Spune-le ca el te face fericita si implinita, ca a fost mereu alaturi de tine si niciodata nu te-a lasat la greu. Spune-le cat de mult inseamna el pentru tine si ca el tine enorm la tine sa vrea sa i cunoasca. Fa-i sa inteleaga ca e vorba despre fericirea ta in joc, si daca tin la tine si iti vor binele nu trebuie sa stea in calea fericirii tale.