| Dianna28st a întrebat:

Eu și iubitul meu vrem sa facem dragoste, însă el nu vrea sa o facă cu prezervativ. Eu sunt virgina, pastile contraceptive nu iau și nu stiu cum as putea sa previn o sarcina. El m-a asigurat ca știe când își da drumul și o sa iasă, iar de lichidul preejeculator a ținut sa ma contrazică ca ar conține spermatozoizi și ca cu toate fostele aceeași metoda a folosit-o. Vreau sa ma asigure cineva ca totul o sa fie ok și N-am sa aștept un bebe dacă o fac in condițiile lui fără prezervativ.laughing Rog seriozitate și un răspuns cât mai calificat

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa-i spui ca nu accepti sa fii dezvirginata fara sa fie folosit prezervativul deoarece in toata literatura de specialitate este recomandat si indicat ca prezervativul sa fie folosit mai ales in timpul sexului de dezvirginare fiindca este determinat stiintific si medical ca prin folosirea prezervativului durerea resimtita se reduce semnificativ la circa 1/3 sau 1/4 fata de durerea care este resimtita de fata in caz contrar. Dar daca totusi nu reusesti sa-ti impui vointa si dorinta ta, atunci ar fi indicat ca sexul sa fie intretinut in perioada nefertila cea mai sigura a ciclului menstrual si anume cea situata cu 6-7 zile inainte de data deincepere a urmatoarei menstruatii. Dar pentru a proceda astfel trebuie ca in mod obligatoriu ciclul menstrual sa fie REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si data urmatoarei menstruatii se poate calcula/determina cu o precizie de +/- 1 zi, atunci in mod absolut sigur se poate determina fooarte precis perioada nefertila. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL. Bineinteles ca ciclul menstrual trebuie sa fie REGULAT si sa se fi mentinut asa pe parcursul a ultimelor minim 8-9 cicluri menstruale. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rînd nu ne ai zis si nouă ce varsta ai? in al doilea rind acest iubit al tău te minte, nu poate stii exact cînd i si dă drumul sa o scoata, si al treilea lucru lichidul preejaculator contine spermatozoizi activi si este de ajuns o picătură sa scape in vagin ca șansele unei sarcini sunt foarte mari, e clar el te vrea numai pentru sex după care te va abandona cum de altfel a facut o cu toate, iar daca mai si rămîi insarcinată e clar ca nu va vrea copil, si te va obliga sa faci avort, cel mai bine nu ceda tentatiei sexuale cu asa un om, i ti strici tineretea si i si va bate joc de tine.

| Dianna28st explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani și ai înțeles greșithappy nu m-a obligat sa o fac fără prezervativ sau ceva de genul. A precizat doar ca obișnuiește sa o facă fără și ca nu și-a lăsat nicio fosta însărcinatălaughing eu doar ma gândeam pentru viitor ce soluții ar fi ca sa ii îndeplinesc și lui dorința laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

S-a spart conducta cu virginelaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce scîrbos esti.

| mihai69 a răspuns:

Nu recomand sexul fără prezervativ, mai ales cu un partener care a mai avut și alte partenere înaintea ta!
Îți spun și ție ceea ce tooot repet pe aici, celor ce pun astfel se întrebări: crezi că degeaba umblă chirurgii cu mânuși pe mâini și instrumentar steril prin corpul bolnavilor? Te gândești câte bacterii sunt pe organele voastre genitale, care abia așteaptă să prindă o rană cât de mică pentru a intra în organism?!?
Sarcina „se vindecă" în maximum 9 luni! HPV, HIV - niciodată; hepatita - cu greu, dacă o descoperi la timp. Chiar nu-ți pasă de corpul și sănătatea ta?!?
Orice ți-ar spune - NU CEDA! ori „cu căciuliță", ori de loc!

| Dianna28st explică (pentru mihai69):

Cu bolile ai dreptatelaughing poate îl pun sa își facă niște analize

| cristimihailov a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ii explici ca daca nu poate el cu prezervativ, poate altul. Asa sa isi aleaga daca merge inainte sau sa se dea la o parte pentru altul.

Cand o sa mai prinda experienta candva in viitor o sa o faceti si fara.

| kandaraki a răspuns:

Sansa e mereu 50/50. cel mai bine ar fi sa nu te increzi in iubitul tau, parerea mea

| oFataAnonimaa a răspuns:

Cu anticonceptionalele sa o iei mai moale, poti sa nu ai niciodata copil din cauza lor(cel putin eu asa am auzit). Dar daca ai luat deja nu prea cred ca ar fi vreo sansa sa fii insarcinata. Insa este si o perioada in care poti face dragoste fara sa ai nevoie de anti-conceptionale (cauta un calendar menstrual pe net in care sa.ti dea rezultate de gen cand ai sanse de fetita sau baiat ca alea iti arata si cand nu ai sansa sa ramai in niciun caz).

| Dianna28st explică (pentru oFataAnonimaa):

Nu iau anticoncepționale și nici nu prea am de gând