| Anca a întrebat:

Exista persoane care nu se implica cand sunt intr-o relatie? Exista persoane la care le este frica de iubire?
Eu refuz sa ma indragostesc! Cand imi place de cineva mai mult, incep sa ma comport ciudat cu el, sa incerc sa-l indepartez, sa caut motive sa ne despartim, sa ii caut defecte etc.

Nu inteleg de ce folosesc tot timpul mecanismul asta de aparare.
Sunt extrem de rece, calculata, neimplicata, dura.

Blamez persoanele care se indragoste, le consider naive, slabe.
Eu nu pot iubi, nu ma pot indragosti. Maxim mi se pune pata.
Dar imi trece repede. Si cand o persoana incearca sa-mi intre in suflet, o indepartez fara a sta pe ganduri.

Ma tem ca nu o sa mai pot avea niciodata o relatie normala, pentru ca fug inainte de a fi dezamagita.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Prea multe relatii care ti-au lasat un gust amar si nu mai vrei sa mai simti acelasi gust din nou.Ca ai facut imprudenta de a cunoaste baietii nepotriviti care n-au fost in stare sa-ti ofere iubire si ai gasit doar dezamagire, asta este ceva inevitabil.Crezi ca se merita sa te superi pe tot satul si sa ii alungi pe toti?
Acuma ca ai prins cateva mere stricate care ti-ai dat dureri de stomac, asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci sa tai toti merii pe care ii vezi, mai exista baieti buni care pot sa te faca fericita.
Nu exista nu poti iubii, exista nu vreau sa iubesc.Deoarece ai ales gresit in trecut, acum te bati singura si crezi ca fiecare viitoare relatie se va sfarsii ca si celelalte.Nici nu incerci sa vezi cum o sa fie relatie, tu pui stampila de "O sa ma faca sa sufar". Nimeni nu se pricepe atat de bine la cititul oamenilor.Nu spun sa nu fi precauta, doar iti spun sa nu ii alungi pe toti, cine stie, poate ai intalnit baiatul potrivit, dar tu l-ai alungat.Nu sti niciodata cand apare acel "el" care o sa faca fericita.
O fi fuga sanatoasa, dar nu crezi ca ai fugit destul de oameni?
Sigur mai exista cativa care o sa te surprinda intr-un mod placut, dar daca tu fugi de ei ca dracul de tamaie sau ii alungi, cum ii poti gasi?

Inca n-ai prins tu un baiat care o sa ti se para perfect.Inca n-a venit baiatul ala care o sa spuna toate cuvintele potriviti, o sa vezi ca nu poti sa-i gasesti niciun nod in papura.

"Exista persoane care nu se implica cand sunt intr-o relatie? Exista persoane la care le este frica de iubire?"

Exista destule "lipitori" care nu fac nimic intr-o relatie, exista multi defecti care nu stiu cum sa iubeasca.Sigur mai exista persoana care au un gust amar din cauza dragostei si nu mai vor asa ceva, ca si tine.

Ai citit deja raspunsul unei persoane care nu mai crede in dragoste(pentru el), care nu mai vrea sa creada in dragoste, care a realizat ca nu este pentru el, ca nu poate sa atraga, ca nu este destul de frumos, destept pentru o relatie.Eu am motivele mele pentru care am spus "Nu" dragostei, sunt un gras dezgustator, un urat care sperie si Soarele de pe cer, un prost de bubuie, asa ca mi-am tras pantalonii de "Nu dragostei", tricoul "Nu exista dragoste pentru mine" si papucii "Nu ma place nimeni" si sunt de un infinit de ori mai fericit, ca am scapat de dragoste.
Nu cred ca esti nici urata ca mine, nici grasa ca mine, nici proasta ca mine, deci treci inapoi in sa si gaseste-l pe ala care merita, nu este destul loc pentru noi doi in lumea "Spun nu dragostei" si eu te eclipsez foarte mult, asa ca ce-ar fi sa capitulezi si sa mai dai o sansa dragostei?

7 răspunsuri:
| Anca explică:

Situatia asta nu tine de ieri, de azi.
Sunt asa de vreo 2 ani si nu-mi mai pot reveni.
Si ce e cel mai rau?! Dezastrul pe care il provoc in viata baietilor.
Am ranit baieti care tineau la mine. I-am parasit aproape fara motiv, pentru ca eu nu simteam nimic, sau nu vroiam sa simt.
Sunt atat de inchisa la capitolul sentimente incat prefer sa dau eu prima lovitura, decat sa risc sa o dea el vreodata.

Trebuie sa recunosc ca, de cand sunt asa am dat doar peste baieti buni, care nu meritau ceea ce le-am facut eu.

Probabil ultima relatie mi-a dat lovitura de gratie. M-am inrait atat de mult dupa cealalta, ca mi-e greu sa vorbesc frumos despre cea care am devenit acum.
Am calcat peste multi si am manipulat groaznic persoane nevinovate.

Iar atunci cand simt ca-l plac pe vreunul din ei, fug pur si simplu.
Ii caut orice motiv sa il las, il critic pentru orice, ii vorbesc despre defectele mele si despre cat de mult ar suferi daca ar continua cu mine, apoi il abandonez.

Am 24 ani si ma gandesc : unde ajung daca continui asa?!

| Klepto a răspuns:

Langa chilia mea de defect care a spus nu dragostei.
O sa ajungi acra si o sa te bantuie ceea ce ai facut in trecut.
Nici macar nu vrei sa te schimbi, te complaci in starea in care esti.Ai o mentalitate gen "Daca eu am suferit, toti trebuie sa sufere". Rezervati timp doar pentru tine, scapa de probleme si rau pe care ti-l faci singura si celorlalti din jur.

| alylove15 a răspuns:

Inainte aveam aceeasi parere ca si tine...e clar ai suferit destul de mult din dragoste si din acest motiv ai aceasta parere...dar nu merita sa ii efuzi pe toti pentru ca poate uni chiar te-au iubit cu adevarat si ai fi fost fericita cu el.
Eu am suferit foarte mult in trecut...am plans foarte mult chiar ma gandeam sa imi tai venele,simteam ca nu mai suport...dar am cunoscut un baiat care m-a ajutat si mi-a schimbat decizia, m-a ajutat sa deschid ochii si sa imi dau seama ca uni ar vrea sa traiasca si eu vreau sa mor acum sunt inca cu el si ne intelegem perfect este un baiat foarte deosebit stie cum sa iubeasca si sa faca o persoana iubita, el e singurul care m-a ajutat sa uit si sa iubesc din nou.
Capul sus! nu merita sa nu mai iubesti doar pentru ca ai suferit o data.Sti cum se spune soarele va rasari si pe strada ta...dar daca u refuzi pe toata lumea sau iti bati joc de ei te vei afunda mai mult si nu iti vei intalni niciodata sufletul pereche.

| Leon a răspuns:

Esti aproape dilie, fanatica. Pai daca te-ai dat cu 'cracii in sus' la casanova ala cu situatie financiara buna, fermecator si puternic, care ti-a luat virginitatea si odata cu ea si capacitatea ta de a iubi e normal sa te comporti asa. M-am uitat pe la tine in profil putin, esti nebuna ma jur!

| Helpmeeveryday a răspuns:

Itie frica de esec, de suferinta, de iubire.E o perioada prin care am trecut si inca cred ca mai trec putin...Pentru ca frica de suferinta e mare si dorinta de indepartare a persoanei iubite isi cam cauta loc.Dar nu vreau si incerc sa ma controlez.
Inainte de a fi dezamagita vei fi iubita.
Take care!

| Lightose a răspuns:

Te inteleg perfect.Asa am fost si eu. Dupa 3 luni de relatie mi-am dat seama ca incep sa ma indragostesc de el si am incercat sa pun punct, dar el stia ca il iubesc si nu m-a lasat sa pun punct.
Au fost multe situatii cand ne certam si ii ziceam ca nu-l mai vreau iar el nu lua in seama ce ziceam.M-a pus sa ii povestesc de fostele mele relatii pentru a vedea de ce sunt asa.

Azi, dupa 3 ani lucrurile stau la fel...cand ne certam ii spun ca nu mai vreau sa fiu cu el,mi-e frica sa merg mai departe.Poate e prea bun pentru mine,sau poate nu! Defectul lui? E mamos.
Vrea sa ne mutam impreuna dar mie mi-e teama si nu stiu ce sa fac.
Eu zic sa mergi la intalniri,si cand gasesti barbatul care coincide cu ceea ce tu iti doresti,lasa un pic garda jos. Spune-i ca esti dezamagita si niciodata nu o sa mai poti iubi,dar dupa mai multe intalniri. Poate el te va ajuta sa fii altfel.
Daca tu traiesti cu ideea asta, niciodata nu o sa fii fericita.
Eu iti dau tie sfaturi, dar eu dupa 3 ani de relatie sunt c-am la fel.Mi-as dori sa pot sa cred ca relatia mea va fi pentru totdeauna dar nu prea pot.
Exista persoane care nu se implica pentru ca nu vor o relatie serioasa, exista persoane ca noi doua care atunci cand vad ca simt fluturasi vor sa puna punct pentru ca au fost dezamagite.
Uneori calea corecta e iubirea dar noi alegem mereu altceva.
Iubirea e fragila ca un glob de cristal.In ziua de azi barbatii sunt niste bestii insensibile care nu stiu cum sa se comporte cu o fata.E de inteles atitudinea noastra dar sa lasam alte persoane sa iubeasca si sa invete din propriile greseli.Nu trebuie sa judecam un om care crede in iubirea pura, poate acel om e mai norocos ca noi.
Sper ca te-am ajutat macar un pic.
O zi buna!

| suntvlad a răspuns:

Am tot auzit asta ai chiar am gasit si un articol cu cateva detalii, pana la urma tine de fiecare om in parte, cel mai daunator aici este psihicul si poate o usoara depresie datorita problemelor cu vechiile relatii.

Citeste mai mult aici: https://charmy.ro/2018/09/18/frica-de-iubire/