| Andreea_Laura_1995_ZEqj a întrebat:

Există posibilitatea să fiu însărcinată dacă mi-a venit în fiecare lună cu mici întârziere (menstruația fiind aceeași de fiecare dată), am facut și un test după 3 săptămâni de la ultimul contact sexual și a iesit negativ iar partenerul meu nu și a dat drumul în mine... Care sunt șansele să fiu însarcinata? Sau sunt eu paranoica.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui "fost" ciclu, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini. In cazul in care menstruatia ta luna de luna este comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc. inseamna ca nu pot fi confundate si considerate ca fiind menstruatii false (ultimele 2-3), peste o sarcina ipotetica. Avand in vedere toate aceste considerente, inseamna ca 100% nu esti gravida.Iti sugerez sa folosesti cat mai urgent inelul contraceptiv NUVARING.Ai dreptate, paranoia bat-o vina. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Paranoica nu esti, riscul ( nu sansele!) este mic, dar el exista. Iti recomand ca niciodata sa nu mai ai incredere in partenerul de sex si nici in cel mic (?!), acesta din urma fiind de multe ori mult mai istet decat stapanul sau: lasat liber, el mereu isi va face de cap si va lasa mizerie la locul de munca, ce-i drept, mai mult sau mai putin, in functie de timpul pe care l-a avut la dispozitie. Cei ce-ti spun ca riscul nu exista in totalitate, adica siguranta 100%, vorbesc prostioare, cei drept citite din diverse reviste, nicidecum de reala specialitate, sau ei au interpretat gresit ceea ce au citit.

| sofisis a răspuns:

Esti tu paranoica. Daca menstruatia a venit neschimbata si daca nu a ejaculat in tine si daca testul de sarcina a iesit negativ...cum naiba sa fii insarcinata?
Nu va mai apucati ma copii de sex daca nu sunteti pregatiti si daca nu va asumati ceea ce inseamna cu adevarat viata sexuala. Aveti impresia ca e ceva atat de smecher sa va f***i...dar este, ca orice altceva, o responsabilitate. Trebuie sa fii responsabil, trebuie sa ai cunostinte vaste in ceea ce inseamna protectie, trebuie sa stii indiferent ce se intampla, ce sa faci.
Dovada clara ca TU draga mea ti-ai inceput viata sexuala mult prea devreme. Asta e intrebarea ta.