| anonim_4396 a întrebat:

Exista relatii toxice? Cum iti dai seama ca esti in una? Atunci cand te intorci la fosta iubire?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1. Este complexata de modul in care arata. Mereu se va plange ca este prea urata, ca nu este suficient de buna. Asta pentru ca nu are o stima de sine destul de ridicata. Si va incerca mereu sa smulga de la tine validari in legatura cu faptul ca arata bine.
2. Iti cere sa renunti la libertatile tale. Se va supara de fiecare data cand faci orice altceva ce nu are legatura cu ea. Chiar si cand vrei sa ai momente de singuratate, o sa o ia personal, o sa se panicheze inloc sa accepte asta. Sau cand iesi cu baietii la bere pentru 1-2 ore, chiar daca restul de 10 ore din acea zi ii oferi ei atentie.
3. Foloseste sexul ca pe o arma.
4. Este negativista si pesimista. Nu reuseste sa vada niciodata partea buna a lucrurilor. Oricat ai incerca sa-i faci pe plac si sa faci lucrurile sa mearga, este vesnic nemultumita si mereu incearca sa gaseasca nod in papura ca sa te gaseasca pe tine vinovatul.
5. Este extraordinar de geloasa si posesiva. Vrea mereu sa stie unde esti, cu cine si ce faci.

Deci, cum exista si persoane toxice, exista si relatii toxice. Ceea ce am scris eu mai sus este valabil pentru femei, dar poate fi si invers.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atunci cand ii vezi Facebook cu 500 de prieteni, de fel astea care au peste 20 de prieteni in Facebook sant distruse vaginal neserioase.

| Adry05 a răspuns:

Există, doar ce am ieșit din una. La noi s-a manifestat mai dintotdeauna că ne spuneam ce nu e bine și niciunu nu reușea să-l înțeleagă pe celălalt, practic ni se părea că înțelegem dar „din practică" realizam că nu. Cam asta a dus la multe alte probleme, supărări, nervi, frustrări unu pe altul până ne-am dat seama că n-avea rost. Am lungit-o de dragul sentimentelor care încă există dar am realizat că nu vom reuși niciodată să fim cu adevărat fericiți unu cu altul... nu știu dacă ar putea ține de perioada vieții, fiind în etape cam diferite, dar cel puțin acum nu duce la nimic.

| Andreeush a răspuns:

Într-o relație toxică în general partenerul te încarcă tot timpul cu energie negativă, te
face să te simţi vinovată când ştii concret că nu ai nici o vină, te
face să te simţi folosită, te subapreciază și
îţi aduce mai multă tristeţe în viaţă decât bucurie.

| Crackman a răspuns:

Iti dai seama daca esti nemultumit.
Daca cealalta persoana are pretentia sa faci mereu pentru ea chestii ce ii plac ei si invers nu.
Cand greseste te scoate tot pe tine vinovat
Nu vrea sa stai cu alte persoane si trage de tine sa ramaneti nefericiti
Si multe altele
Face misto de tine
Secearta mereu sau provoaca cearta
Nu te incurajeaza

| Hannah06 a răspuns:

Nu te simti ok in relatie...intr o relatie toxica pot exista mult egoism, nemultumiri, critica multa, posesivitate, lipsa de apreciere.