| love156471 a întrebat:

Exista riscuri daca faci cezariana adica poate afecta copilul?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da. Cezariana incumba riscuri mai mari decat nasterea naturala, atat pentru mama cat si pentru bebelus. De aceea e intelept sa nu se foloseasca in afara cazurilor cand e necesara.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cezariana se face numai în situaţiile în care fătul este pus în pericol printr-o naştere normală sau viaţa mamei de asemenea.
Are scop terapeutic.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca se face anestezie generala si copilul nu e scos repede, exista riscul ca anestezicul sa ajunga in circulatia bebelui si acesta sa se deprime respirator.

identitate
| identitate a răspuns:

In Italia au hotarat ca cezariana este daunatoare copilului si costa o groaza de bani(cea la cerere, care nu se impune). Unii chiar vor sa o interzica.De fapt e interzisa dar vor controale la sange ca sa elimine smecheriile(pretextele) prin care se face. E daunatoare pentru ca daca se naste pe cai naturale are sistemul imunitar mult mai puternic, fiind obisnuit sa lupte pentru viata din prima clipa. Daca se naste prin cezariana are sistemul imunitar varza.In timpul nasterii pe cai naturale copilul dobandeste calitati pe care nu o sa le aiba daca este "scos" practic prin operatie.Au loc transformarile finale prin care dintr-o fiinta asistata devine una independenta. Cei nascuti prin cezariana au nevoie de o "farmacie ambulanta" si mananca mai multe pastile decat mancare.La noi e indicata totusi avand in vedere ce doctori avem. E mai sigur pentru mama.Cred ca ea e cea care trebuie(si are tot dreptul) sa aleaga cum naste.

| carmin a răspuns:

Nu.Nu afecteaza copilul.
Depinde ce fel de anestezie faci, locala sau generala. Dar cred ca majoritatea fetelor, aleg anestezia generala.sa nu vada, sa nu doara, sa nu simta etc.

| jolie a răspuns:

Copilul nu are cum sa ti-l afecteze dar ai un dezavantaj:nu poti face mai mult de 2 copii bine asta daca vrei sa faci si al doilea daca-l faci tot prin cezariana dar eu cred daca poti naste normal e mult mai bine pentru tine deoarece am intalnit multe cazuri care dupa ani de zile au si acum probleme cu operatia deci copilul nu ti-l afecteaza dar pe tine te poate afecta sad