| shunt8085 a întrebat:

Exista vreun termen folosit pentru baietii care sunt atrasi de femeile mai in varsta decat ei? De exemplu mamele sau matusile unor prieteni. Este ceva in neregula cu asta, sau este ok sa ai astfel de atractii? Simt cum ma afund in depresie din aceasta cauza. Ma indragostesc de genul acesta de femei, stiind si constientizand faptul ca nu am nicio sansa cu ele... Ma simt chiar jenat vorbind despre asta si chiar si cu cei mai buni prieteni. Ma simt foarte diferit si ciudat pot spune.

Multumesc anticipat!

P.S. Nu este vorba despre sindromul Oedip

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista,despartirea de mama de mic poate determina asta sau dependenta fata de mama

| Werrich a răspuns:

Există un termen, dar nu îl pot explica aici, este prea vulgar: m i l f

| OkoJiko63 a răspuns (pentru Werrich):

Salut! Termenul care ii mai sus ii doar pentru femei

| Floridori a răspuns:

Termenul pentru persoanele atrase de oameni in varsta (se refera la varsta a treia) este "gerontofilie".
Dar in cazul tau, esti atras de persoane de varsta medie, iar termenul care defineste aceasta parafilie (deviere sexuala), este: MEZOFILIE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Asta trebuie sa fi durut, i-ai confirmat convingerea că este un ciudat ))

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare sincer rau daca asta s-a inteles.Chiar nu era intentia mea.
Folosesc astfel de termeni din obisnuinta si in mod cert, fara a ma gandi ca pot fi interpretati intr-un sens peiorativ.
Lucrez cu fel de fel de tulburari, deci clar nu as numi pe cineva "ciudat". Devierea, indiferent de natura, nu este o ciudatetie.Stiintific este o tulburare, iar eu personal consider ca fiecare face ceea ce doreste atata timp cat asta nu afecteaza pe nimeni.
Am considerat doar sa explic termenul de "parafilie" pe scurt in cazul in care cel care a intrebat nu ar fi stiut ce inseamna.

Scuzele mele celui ce a intrebat in cazul in care raspunsul meu a lasat loc de interpretari negative.Se dorea a fi strict o informatie fara includerea parerilor personale happy

| RAY a răspuns (pentru Floridori):

Mereu cei asa zis ciudat sunt diferiti fata de majoritatea care sunt niste oii cu minti limitate

| Floridori a răspuns (pentru RAY):

Parerea mea personala este ca nimeni nu este ciudat.Fiecare este doar... diferit. Ceea ce este si firesc.
Dar oamenii tind sa ii eticheteze in mod negativ pe cei ce nu se incadreaza in standardele pe care ei le considera cele "corecte" sau "normale".
Fiecare ar trebui sa aiba libertatea de a-si trai viata cum doreste atata timp cat nu face rau altuia, fara a fi judecat.Dar pana ca umanitatea sa ajunga la un asemenea nivel, vor mai trece cateva mii de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau de dirigintălaughing cazul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că ești ciudat sau diferit.
De obicei femeile mai mature știu cum să se comporte/ ce și cum sa spuna sa ți atragă atenția asupra lor. Asta e numai o atracție nevinovată.
De obicei tipele de vârsta ta, nu prea au personalitate, nu au deloc caracter și nu știu cum să se comporte cu un bărbat.
Alt motiv pentru care cele mature pot fi considerate mai atractive, este pentru că sunt deja într-o relație.

| unomdeosebit a răspuns:

Gerontofil

| OkoJiko63 a răspuns:

Depinde,sa nu fii amant și sa nu distrugi casnicii în rest ai mana liberahappy!