| EUeStEEu a întrebat:

Faza e că am stat o perioadă de aproximativ o lună fără masturbare, dar în timpul asta m-am uitat la filme xxx si m-am excitat foarte tare,apoi intr-o seara am făcut-o. Faza e că am simțit o durere nespus de mare in zona abdomenului, de fapt în spate, ceva de genul, de ce? Acum am din nou cam o săptămână sau 2 fara masturbare,daca o voi face iar voi pati la fel? Și încă ceva sa zicem că nu o mai fac o perioadă mare de timp, apoi voi face sex, voi pati la fel?

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca faci sex nu vei pati ce ai patit la masturbare.

| EUeStEEu explică (pentru Emilian65):

De ce zici asta?

| Sofer a răspuns:

O luna e prea mult man. 2 3 ori pe săptămână măcar.

| EUeStEEu explică (pentru Sofer):

Mie nu mi se pare mult, as vrea sa nu o mai fac deloc

| Educatiasexuala a răspuns (pentru EUeStEEu):

De ce simți că nu mai vrei să te masturbezi?
Este un lucru total normal de facut, și chiar sănătos. Știu că este o chestie in societate că este taboo etc. /Dr. Grosu

| EUeStEEu explică (pentru Educatiasexuala):

Putem vb altundeva despre asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EUeStEEu):

Acum 3 ore | EUeStEEu explică (pentru Glacyer):
Mie nu mi se pare mult, as vrea sa nu o mai fac deloc

Chiar si in zilele actuale, acum cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe diverse retele de socializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele care au tema legata de masturabare, cum ar fi :
„Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite privind varsta pana cand te poti autosatisface?" ori,
''Este un pacat de moarte precum scrie biblia si zic preotii?",
''Daca mi-o frec pre des si prea mult imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa si orbesc?"".
Astfel de intrebari halucinante trezesc/starnesc reacții din cele mai diverse si diferite. Insa, pe langa posibilele dipute, contraziceri ori pareri diferite, care de regula reprezinta pareri contrare in privinta masturbarii, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate

| Educatiasexuala a răspuns (pentru EUeStEEu):

Ne poti găsi pe Instagram, unde răspundem la întrebări zilnic?