| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Fecundarea ovulului este posibila la 12 zile de la contactul sexual? Da sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulul ''traieste'' adica este VIABIL/FECUNDABIL maxim 24 de ore.
Spematozoidul dupa ce ajunge in UTER si acolo gaseste conditii bune de viata, traieste in medie 2-3 zile, iar in cazuri rare 4 zile si cu totul exceptional poate trai maxim 5 zile.
In concluzie, reiese ca in cazul in care un spermatozoid ar reusi sa supravietuiasca 5 zile in uter, ar putea fecunda un ovul care este eliberat dupa trecerea a maxim 5 zile fata de momentul in care a avut loc actul sexual terminat cu ejacularea spermei in vagin.

4 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Emilian65 a răspuns:

Da.