| NowForYou000 a întrebat:

Fete, băieți, care folositi sau ați folosit metoda retragerii pe un timp îndelungat (chiar si câțiva ani), ați avut surprize? Adică dacă ați folosit corect metoda, a funcționat? P.s. Dacă chiar și in perioada fertilă se folosește corect metoda, se poate intampla ceva? Nu vreau sa mai întrețin relații pe baza asta, dar am facut-o deja. Spuneti-mi din experientele voastre.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, am folosit aceasta metoda de protectie, ZECI DE ANI, adica mai precis intre 1 Octombrie 1966 si 31 Decembrie 1989. Si la fel ca mine, metoda coitului intrerupt combinat cu calendarul menstrual, a fost folosita de intreaga populatie a Romaniei. Daca femeia are ciclul menstrual destul de regulat, metoda poate fi folosita cu succes si sperma poate fi ejaculata in vagin in toate zilele care apartin celor 2 perioade INFERTILE a ciclului menstrual.

| NowForYou000 explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca fata e in perioada fertilă? Deși el a fost atent...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NowForYou000):

Sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sexul este intretinut in UNA sau in toate cele 3-4 zile REAL fertile a ciclului mestrual si neaparat sa fie indeplinita si conditia OBLIGATORIE ca in vaginul femeii in acel moment si acea situatie si ajunga sperma care sa fie si fertila si viabila indiferent de cantitate. Daca barbatul e suficient de experimentat si are o viata sexuala activa, in acel caz este greu de crezut ca NU reuseste sa-si scoata penisul la timp din vagin pentru a evita orice posibilitate ca sperma sa fie ejaculata in vagin. Si fara sperma este absolut imposibil sa se formeze sarcina chiar si atunci cand actul sexual este intretinut exact in ziua OVULATIEI

13 răspunsuri:
| 0pufarinA a răspuns:

Metoda retragerii nu este 100% sigura.
Pentru ca inainte ejacularii avem lichidul preejaculator care poate contine si spermatozoizi.
Din acest motiv nu este o metoda 100% sigura

| Crackman a răspuns:

Nu este sigura...

| Marius22222222222 a răspuns:

Aduce numai lucruri aiurea. Stres, plus ca trebuie sa te opresti cand e mai frumos. Nu as mai repeta niciodata

| NowForYou000 explică (pentru Marius22222222222):

E sigura metoda macar? Asta vreau sa stiu.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru NowForYou000):

Hai in privat

| Dracufeminin a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu e sigura=)

| brokxy a răspuns:

Pe scurt, da-i bani la fata sa isi cumpere pastila de a doua zi si gata laughing laughing ehh nu va place cu prezervativul

| Eugen80 a răspuns:

Metoda functioneaza, dar cu cat o faci mai des, cu atat creste sansa de a ramane insarcinata.
Recomand prezervativul.

| monycutzza a răspuns:

Știu ca e stresant pentru tine, te înțeleg. Am trecut și eu prin asemenea stări, gânduri, dar nu au fost probleme.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Metoda coitului intrerupt combinat cu calendarul menstrual functioneaza, totusi nu o face in perioada fertilă, eu o fac.Folosesc aceste metode de 3 ani(prezervativele ma irita îngrozitor iar anticon. nu pot sa iau pentru ca am niste probleme de sanatate si mi se interzice sa le iau) Mama a folosit aceste metode si nu au dat greși bunica la fel.So...Odată ce e drept a fost atât de excitat ca nu a simțit cand i-a venit, dar na nu mi-am făcut griji ca nu eram in perioada fertilă.

| numelealesecelinteles a răspuns:

Mie mi place sa imi dau drumul in ea