| Cris5tcjjh a întrebat:

Fetelor am facut azi un test de sarcina si a iesit pozitiv( l-am facut cu 2 zile inainte ca sa-mi vina menstruatia) e posibil ca testul sa dea fals pozitiv?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel putin teoretic testul de sarcina care a fost efectuat conform instructiunilor existente in prospectul care insoteste produsul, deci cu respectarea intocmai a instructiunilor de folosire devine pozitiv, inseamna ca in urina supusa testatrii exista o cantitate suficienta de hormon de sarcina hCG incat sa intre in reactie cu reactivul existent in tester, si ca atare rezultatul respctiv de regula este in mod sigur REAL POZITIV. In orice caz testarea se repeat dupa trecerea a 3-4 zile pentru a obtine un al 2-lea rezultat cel de CONFIRMARE sau INFIRMARE a primului rezultat. Multa sanatate!