| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, asa de rau este in perioada aceea rosie a lunii?
Am o problema cu iubita mea in privinta asta. Cand vine perioada aia naspa din luna parca se schimba la 180 de grade. E nervoasa din orice si nu ii intri cu nimic in gratii. Si ma enervez si eu ca o vad nervoasa si ajungem sa ne certam. Am incercat sa o inteleg, sa o las in pace, dar tot degeaba. Orice fac are nervi si ma scoate si pe mine din sarite.
Am mai stat intre femei dar nu am vazut asa nervi niciodata. Nici la sora mea/mama, nici la surorile prietenilor mei. Mai aveau zile cand pareau un pic suparate dar nu in halul asta.
Acum revin la intrebarea mea, chiar asa de rau este sau aici e chestie si de educatie? Parca e un copil razgaiat si nu ii ajunge nimic.
Mentionez ca dupa ce ii trece revine la normal si ne intelegem foarte bine. Dar perioada aia de cateva zile ma dispera.

Răspuns Apreciat de Editori
| 25girl a răspuns:

Bună!
Depinde de persoană. Unele persoane ajung sa nu poată nici sa se ridice din pat din cauza simptomatologiei (dureri, greață etc), iar altele nu au nici o simptomatologie.
Eu fac parte din a doua categorie, nici măcar stare iritabilitate nu am.
Cât despre comportamentul iubitei tale, îmi permit sa spun ca este puțin exagerat și nu este prea justificat de menstruație. Este adevărat, exista modificări hormonale care dau stare de oboseala, iritabilitate, dar cum ai descris tu "nervoasa din orice" nu prea.
Probabil are unele așteptări din partea ta, sa ii acorzi o atenție deosebită în acele zile.
Mai ține și de educație. Nu este normal să îi indispui si pe alții ca să știe "că ești la ciclu".

1 răspuns:
| Crackman a răspuns:

O am pe prietena mea și este la fel de dulce ca în orice zi
Este mai adormita și o doare ne făcând unele chestii dar arăta the same