| bhdfdfgfgggggggg a întrebat:

Fetelor, ce părere aveți despre bărbații care dau mâna cu femeile atunci când se salută? Considerați asta o formulă de salut firească sau din contră: credeți că este anormal ca o femeie să dea noroc cu un bărbat și invers?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Traind intr-o tara occidentala de prea multi ani, unde salutul politicos este exprimat prin inclinarea capului si spus "buna ziua " sau "incantat de cunostinta ", ori "ce mai faci?", vorbindu-se chiar la per tu, nu mi se pare a fii o forma nefireasca sau nepoliticioasa.
Faptul ca la noi in tara se saruta mana doamnelorr, este deja un obicei local, dar cel international, vad ca ia amploare si se practica si in Romania acum.

Deci, da, mi se pare firesc si formal sa dai mana cu un barbat si vice versa!

| Randomuser2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Spun astia buna ziua si in afara? ce departe a ajuns romana

| AliTheo18 a răspuns:

Daca e profesional este ceva normal, sau poate este in joaca, intre prieteni. Nu stiu unde ai vazut tu asta, sau pe cine, pentru ca de obicei oamenii se pupa, sau mai e posibilitatea cand un barbat ii saruta mana unei femei.

| Randomuser2000 a răspuns:

Kys