| ZenStudio a întrebat:

Fetelor, dacă partenerul vostru ar muri mâine, ce ați face? Ați intra în depresie plângând după el sau ați căuta imediat pe altul, uitând de el?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici una si nici cealalta!
In primul rand, nu intrii asa de usor in depresie din cauza unui deces, fie si a unei persoane pe care o iubesti f mult.
Apoi, nu-i nici normal sa iti cauti un alt iubit imediat cu celalalt a disparut, denotand ca nu l-ai iubit pe cel decedat deloc.
Normal este sa plangi si sa iti para rau de cel pe care l-ai pierdut, sa astepti sa treaca vremea, ca durerea sa se diminueze si usor-usor te intorci la viata, prieteni si cine stie, poate un nou iubit.

| SG1995 a răspuns:

Orice persoana, daca nu e vreo pshihopata, sufera daca iubitul/ iubita moare. Desi se pare ca in cazul femeiilor acestea trec mai repede peste chesti de genul pentru ca ele se deschid mai usor emotional, in schimb noi barbati cand trecem peste evenimente de genul refulam impactul evenimentelor, si nu ne deschidem emotional, cel putin nu fara un stimulent, precum alcoolul. Ideea e ca toate aceaste diferente vin din modul cum cele doua sexe se raporteaza si inteleg conceptul de prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt două variante: ori aș intra in depresie și nu aș putea să mi-l scot din minte ori m-aș sinucide.
Nu aș putea să caut imediat pe altul și cu siguranță nu aș putea să-l uit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si intrand in depresie vezi o logica? Nu! Trebuie sa mergi mai departe si sa lasi la o parte egoismul tau, firca ca ai putea trai singura si fara el. Sa-l iubesti in continuare pentru ca moartea nu este asa cum ne-a fost descrisa. Continuam sa fim in continuare si dupa ea, doar ca nu in aceeasi forma sau in aceeasi masura.