| TurneanuEdi a întrebat:

Fetelor, vă place sexul ocazional, de tip aventură de câteva ore? Ați făcut vreodată sex cu un alt băiat chiar dacă la momentul respectiv vă aflați într-o relație? Și dacă da, v-a părut rău după aceea că ați fost infidele? Și ce v-a determinat să călcați strâmb?

4 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Acum mult timp l-am inselat pe tipul cu care eram intr-o relatie.N-a fost misto.Am cautat(si n-am gasit) sex mai bun.

| TurneanuEdi explică (pentru dragodana):

Și nu ți-a părut rău după aceea că l-ai înșelat? I-ai spus că ai făcut asta, sau el nu știe nici în prezent că l-ai înșelat?

| dragodana a răspuns (pentru TurneanuEdi):

Salut! Nu mi-a parut rau ca l-am inselat.A aflat dupa un timp, dar nu asta a condus la despartire.In relatia actuala sunt fericita si fiindca sexul e de calitate n-am sa-l insel in viata mea.

| AdelaElena88 a răspuns:

Vad ca sunt tot felul de intrebari de genul pe aici, pe tema asta. Stiintific, s-a dovedit ca femeile sunt mai putin apte pentru a face sex ocazional, spre deosebire de barbati, asta, dupa parerea mea, datorita diferentei dintre orgasmul la femei si la barbati. ( evident sunt si exceptii, atat im cazul femeilor cat si al barbatilor) Cand facem sex, in organismul nostru se secreta dopamina, serotonina ( hormoni care ne dau o stare de bine) si cel mai important, oxitocina, hormonul atasamentului, secretat de mame si de bebelusi in timpul alaptarii. Personal, mi se pare foarte neobisnuit sa faci sex cu o persoana pentru care doar te simt atras de moment, si nu o cunosti indeajuns de bine.
Legat de infidelitate; Personal nu am patit, insa m-am simtit atrasa la un moment de un al baiat, insa nu am facut nimic in legatura cu asta, pentru ca mi am dat seama ca imi iubesc prietenul si faptul ca ma gandeam la alt tip, era pentru ca lucrurile nu mergeau asa bine in relatie. Evident, acea perioada a trecut, pentru ca amandoi am comunicat si eu i am spus clar ce aveam pe suflet.
Am citit undeva ca femeile insala atunci cand nu primesc atentia pe care si-o doresc, iar barbatii tind sa insele pentru ca iubita lor este prea stresanta, sau nu le acorda spatiu si isi pierd interesul, sau pentru ca pur si simplu sunt curiosi.
Cert este ca, infidelitatea nu e o solutie. Consider ca e normal sa ne simtim atrasi si de alte persoane chiar daca suntem intr o relatie, insa mi se pare o lipsa de respect sa iti inseli partenerul. Daca vrei sa incerci altceva, mai bine spune-i, luati o pauza, sau mergeti pe drumuri separate; Asa nu ai mustrari de constiinta ( eu m-am simtim vinovata si jenata doar pentru ca m-am gandit la un alt tip in afara de prietenul meu, d-apoi sa mai fi fost infidela...Nu as fi suportat vina si rusinea, in fine, fiecare om e diferit, eu personal asta cred)