| anonim_4396 a întrebat:

Fostul meu iubit în momentul de fata se afla intr-o situație nasoala. Din cauza prietenilor lui s-a băgat în belele iar acum el este de vina pentru tot ceea ce s-a întâmplat.
Și știu că se simte enorm de nasol din cauza asta.
As vrea sa ii fiu alaturi pentru că știu că nimeni din grupul lui de prieteni nu il va ajuta să iasă din situația asta.
Îmi este frică să vorbesc cu el pentru că nu ne-am mai vorbit de mult timp. Însă prietenii mei spun că l-au prins de multe ori privindu-mă și am auzit de multe ori că lui încă îi place de mine. Niciodată nu am acționat față de el pentru că eram supărată și dezamăgită de când ne-am despărțit.
Însă azi simt nevoia sa ii fiu alaturi. Nu știu cum as putea sa acționez in momentul de față. Ar trebui sa ii fiu alaturi sau sa las aceasta situație deoparte și să uit?
Recunosc că încă îl iubesc și nu mă doare să îl văd în situația în care se afla acum.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa il ajuti sa treaca peste asta, pentru ca acum nu are pe nimeni si i-ar prinde o mana de ajutor mai ales de la tine. Ca stii si tu cum sunt prietenii, apeleaza la tine doar cand au nevoie de tine si atat, daca cazi in belele nici nu te cauta sa te intrebe cum esti. Dar tu poti sa nu fii ca prietenii lui, si sa il ajuti fara sa astepti nimic in schimb. Pur si simplu ii scrii si vorbiti de cele intamplate, si ii spui ca vrei sa fii alaturi de el atunci cand are nevoie, pe langa asta ai putea sa fii sincera cu el si sa ii spui ca inca il iubesti, iar daca il vei ajuta si ii vei fi alaturi te va primi cu bratele deschise

| Roxannna18 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Am făcut ceea ce mi ai spus. I am scris un mesaj cu tot ceea ce simt pentru el. Mi a luat ceva timp ca sa îl trimit pentru că îmi era frică. însă acum aștept să văd ceea ce îmi va răspunde. Daca va răspunde.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Roxannna18):

Atunci ma simt onorat ca cineva mi-a ascultat sfatul, bafta

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nai cum sal iubesti si sa nu te doara in ce situatie este. E om lasa-l sa se descurce daca tia gresit cand te.a lasat la greu sau daca tu ai gresit nici sa nul cauti

| Violleta2022 a răspuns:

Iti vezi de treaba ta si-i dai pace!
Cand relatiile nu merg, se rup si oamenii isi urmeaza cursul ales.
A fost decizia lui sa se bage in belele cu buna stiinta, ca doar nu-i handicapat sa fii fost fortat, nu?
Asadar, este tot problema lui sa iasa din ea si sa o faca legal si corect.
Din pacate, tu nu mai ai ce cauta in viata lui, decat sa-i provoci mai multa durere, mai ales in situatia in care este.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prietenul ADEVARAT, la nevoie se cunoaste. Proverb cat se poate de adevarat. Fa ceea ce te indeamna inima, sufletul dar mai ales... ratiunea.

| Mosotti a răspuns:

Daca-l iubesti vei face ce zici, degeaba mai intrebi, ca simti asa si te vei lasa prada simturilor.
Desi daca te-a parasit el degeaba, nu ar merita, insa am zis ca il vei ajuta. Te va lua el de proasta, dar aia e.
Daca tu l-ai parasit degeaba, chiar merita sa-l ajuti.

| sofisis a răspuns:

Daca s-a bagat in chestii aiurea sau ilegale, nu prea ai cu ce sa il ajuti decat psihic.
Pe de alta parte, daca te aproprii de el, cu siguranta el va interpreta ca interes romantic. Asta iti doresti?
Ca daca nu, mai bine il lasi in pace. Sincer. Risti sa il dai mai rau peste cap daca tu nu stii exact ce vrei. Deja are probleme, nu ii crea si tu altele.

| Bizon95 a răspuns:

Cine s-a despartit de cine?
iar daca ii esti alaturi acum, indiferent de raspunsul la intrebarea de mai sus, sper ca iti dai seama ca o sa ajungi din nou cu el,
deci FI SIGURA DE TINE INSUTI CA **VREI** ASTA!

| Roxannna18 a răspuns (pentru Bizon95):

A fost o situație cam nasoala. din cauza prieteniilor lui care aveau contul lui de Instagram pentru că nu avea telefon scriau mereu mesaje ca și cum ar fi el
. au trimis un mesaj unui prieten din același grup spunând sa meargă la un club sa se vadă cu ' c***e'.
Eram tristă atunci și nervoasa iar eu când am văzut asta i-am spus că dacă vrea sa mă însele sa o faca atunci când nu are relație. El a spus că a fost doar o gluma.
însă m-am despărțit de el spunând că dacă vrea sa fie cu altele sa o facă când nu are relație cu mine, și m-am despărțit de el
Mai târziu după ce mi-a trecut și m-am calmat i-am dat mesaj iar el s-a supărat spunând că alegerea eu am făcut-o. Și de atunci mă evita și de cate ori incercam sa vorbim încă îmi arată că este supărat și trist.

| Bizon95 a răspuns (pentru Roxannna18):

Inteleg, atunci chiar m-as baga sa il ajut, si nu l-as lasa sa ma evite, m-as infige in el
viata e scurta, iar tineretea e irosita pe tineri, care nu stiu ce vor si nici nu isi dau seama cand trebuie sa se infiga cu dintii in situatie
iar mie mi se pare ca pentru tine ASTA E MOMENTUL, asa ca infige-te si nu te lasa data la o parte

si nu cu mesaje, ci du-te IRL la el, eventual, cu o sticla de vin, si cu scuze ca tu ai exagerat, si cere-i voie sa te lase sa il ajuti cu problema lui, ca TI SE RUPE SUFLETUL CAND STII CA SUFERA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine lasi asa situatia deoparte si uita.
Nu te baga in prostii.

| Raizing a răspuns:

He-he!

Prietenul te face sa plangi, dusmanul, sa razi love strucklove struck

| cristian200313 a răspuns:

Daca vrei sa il ajuti sa isi revina, poti face asta. Daca doreste inima ta. Potii fii alaturi de el daca sunteti in acelasi oras. E normal sa il iubesti pentru ca inca mai ai sentimente pentru el.

| SimonaBubu a răspuns:

Din întrebările tale am realizat ca fostul tău iubit e un mare fătălău.Deci mai bine nu ți-ar pasa ca e un om de nimic și ca poate sa rezolve și singur problemele.Trebuie sa nu ai deloc mila de prosti, handicapați etc și fii mai nepăsătoare.