| dulcikata17 a întrebat:

Hallo TPU! Am si eu nevoie de un sfat..sunt confuza.Am o relație de aproape 2 ani de zile și la început totul a fost perfect! Fluturași, lapte cu miere etc..problema este ca dintr-o data am inceput sa ma gândesc la prietenul lui pe care nu îl sufăr si e un arogant, nu am nimic personal cu el, dar mereu ma cam evita cand ieșeam cu prietenul meu și cu el sau în gasca impreuna..mereu cand mergeam cu prietenul meu undeva si voia să-l invite nu voia sa vina ca nu stiu ce pretext băga, cand prietenul meu voia ceva de la mine si eu nu si era si el de față ii spunea ca daca nu vreau sa ma lase în pace(p.s.ma are la block)si ma gândesc la el doar ca atracție fizica si nimic mai mult. La prietenul meu țin dar oare e normal ca dupa aproape 2 ani sa nu îți mai bata inima cand il vezi..sa fie oarecum obișnuinta? Tin sa menționez ca el are aproape 25 si eu 19 si cu toate ca avem aproape 2 ani impreuna (nu m-a cerut si nici nu stam impreuna) dar suntem destul de apropiați. Ceea ce vreau sa spun e ca și atunci când ma tine în brate nu e sentimentul ala sa simt ca îmi iese inima din piept, dar dacă face ceva drăguț parca chiar ma simt fericita, nu as vrea sa-i spun ceea ce simt(nu in legatura cu prietenul lui), pentru ca nu sunt sigura si poate interpreta greșit ca nu-l mai iubesc deloc si ca ar vrea sa ne despărțim. Si dupa daca ne despărțim poate mi-ar părea rău. E un baiat foarte bun și tandru si nu as vrea să-l rănesc, am cautat si eu atata timp un baiat bun care sa ma iubească nu pentru felul în care arat ci pentru sufletul bun pe care îl am..rar mai găsești un baiat cuminte și bun în zilele astea

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ai fost prea tânără atunci când ai intrat in această relație, la fel ești și acum. Asta implică relațiile incepute la o vârstă de sub 20 de ani. Vă plictisiți, eventual mai și dramatizați aiurea (nu este cazul tău) si pe urmă vă găsiți altul.
Față de acel prieten arogant simti o atracție fizică.
Nu poate cineva să iti spună ce anume să faci. In cazul tău a dispărut atractia față de partener. Asta este si motivul pentru care te simti atras de altul.
Nu ai absolut niciun fundament in bărbatii aroganti, dar atractii fizice mai pot exista (ai doar 19 ani). Dacă te-a dat peste cap acel amic, pe viitor când vei intalni n băieti, se va intâmpla treaba asta din nou.
Analizează situația si decide pe urmă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu 19. el 25. Ești prietenă cu el ca să ce? Precis, ca să ce? Până când?
Pornești analiza de la asta.

| SG1995 a răspuns:

Sfatul meu e să te calmezi, dacă e doar atractie fizică, ai să vezi că e si de moment, iar atractia fizică, cum vine si dispare, in schimb o relatie se cladeste greu, iar când o relati de lungă durata se distruge, distruge si oameni, din păcate am văzut asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Pare ca nu prea știi ce simți. Atunci când simți ca îți iese inima din piept in preajmă lui si asa mai departe, este ceva tipic adolescenților ori tu acum esti un adult si poate ca ai ajuns sa il iubești. O dilemă ar fi prietenul lui de care te simți atrasă fizic. Poti beneficia de un psiholog gratuit daca nu iti perimiti unul prin asociația respiro help. Tot ce trebuie sa faci este sa le trimiți un mail la adresa: help@respiro.ro in care le spui povestea pe scurt, nevoia de gratuitate, numele, prenumele, varsta si mailul la care poti fi contactată. Succes!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Nu te judec pentru ca s-au schimbat sentimentele sau nu sti deocamdata nici tu ce simti in legatura cu el dar nu sunt de acord cu faptul ca nu esti deschisa cu el.Parerea mea personala este ca trebuie sa fi sincera cu el, baiatul acela poate chiar te iubeste si crede la fel si despre tine ca il iubesti, au trecut totusi 2 ani, poate mai tarziu iti va oferi si inelul tinand cont ca el are 25 de ani, el se gandeste probabil serios la relatia voastra si cum ai specificat si tu este bun, tandru rar se mai gasesc dar daca ei sunt raniti in halul asta de ce ne mai miram ca dupa se transforma in baiatul rau care isi bate joc si dupa aceea tot noi femeile ne plangem. Daca stai cu el din compromis din frica de a-l nu-l rani faci o mare greseala pentru ca pierdeti timpul degeaba intr-o relatie in care practic tu nu il iubesti atata timp cat tu te gandesti la altcineva.Fi sincera cu el, spune-i prin ce sentimente treci tu de fapt si mergeti mai departe asta pana nu este prea tarziu unde iti va fi greu si tie si lui sa va debarasati.Multa sanatate!

| Anemius34 a răspuns:

Eu zic că în relație a apărut monotonia și atracția față de prietenul lui e doar o chestiuni de moment
Eu cred că trebuie să vă condimentați viața să îți amintești toate clipele frumoase, uită-te în pozele cu voi, fi mai jucăușă, când faceți dragoste fiți mai pasionali. Gândeşte-te că într-o zi o să îți pară rău, că băieți ca el nu prea mai găsești în ziua de azi, unii băieți vor doar să te folosească.
Eu am un iubit și ne chinuim să putem fi în împreună să ne putem întâlni, mă gândesc că orice zi fără el nu ar avea vreun rost, gândește-te cum va fi viața fără el, nu va mai fi nimeni să îți spună "Bună dimineața " sau "te iubesc "
Cât despre prietenul lui, băieții aroganți nu va știi să respecte o fată și să o aprecieze