| Mirunicadulceata a întrebat:

Heeei! Daca mi-a intarziat ciclul 4 zile si totusi mi-a venit ciclul si m-a tinut cum ma tine de obicei(3 zile)inseamna ca mai pot fi insarcinata? Adica am intretinut un contact sexual pentru prima data in viata mea si dupa 2 saptamani trebuia sa imi vina ciclul si acesta a intarziat 4 zile...mai exista vreo sansa sa fiu?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care sangerarea menstruala porneste cu o intarziere de cateva zile insa procesul menstrual se desfasoara la fel ca si in cazul menstruatiilor anterioare se poate afirma ca In proportie de peste 99% reprezinta o menstruatie AUTENTICA si ca atare nici. NU poate sa existe o sarcina instalata in uter. in situatile/cazurile in care sangerarea menstruala se desfasurat in conditii similare/asemanatoare cu celelalte sangerari menstruale care s-au produs anterior in privinta : numarului de zile de sangerare, a cantitatii de sange eliminat, a fluxului zilnic de sange eliminat, desfasurare si manifestare, aspect, culoare textura, miros, etc, etc. se poate considera/inseamna ca actuala sangerare reprezinta o menstruatie autentica. De asemenea se apreciaza ca menstruatia reprezentat o garantie ferma ca in ciclul menstrual terminat cu cateva zile mai inainte, nici NU s-a format, nici NU a existat si nici NU s-a instalat o sarcina in endometrul care a existat in uterul tau si din acest motiv endometrul degenerat a devenit inutil si este eliminat sub forma unui amestec de resturi de tesuturi, mucoase si sange provenit din arterele rupte. Numai daca sangerarea se produce atipic/anormal, sau mult prea diferit fata de celelalte menstruatii anterioare, este indicat sa fie efectuat un simplu test de sarcina al carui rezultat in mod absolut sigur va risipi orice ingrijorare. Multa sanatate!

| Mirunicadulceata explică (pentru corbulalbrosu):

Daca m-a tinut exact 3 zile(cat ma tine de obicei)si a avut aceeasi textura, miros si cantitate, trebuie sa imi mai fac griji ca pot ramane?

| Emilian65 a răspuns:

Nu exista sansa sa fii gravida.

| vampyremisa a răspuns:

Nu

| Ionela2243 a răspuns:

Dacă ai avut contactul sexual protejat este imposibil sa existe vreo sarcina, și in condiția in care ti/a venit menstruația. Deci clar nu.