| PandaUnicorn4ever a întrebat:

Heei...Aici tot eu... Spun din nou câteva detalii despre mine pentru a-mi putea da un răspuns corect.
Sunt fata, am 12 ani jumătate, mă masturbez zilnic și nu am ciclu... Întrebarea este:Masturbarea zilnică afectează ciclul menstrual? Eu ma tem pentru ca mama nu știe ca mă masturbez și am înțeles ca între 12-13 ani trebuie să-ți vina ciclu, iar mie nu mi-a venit!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei procesul de maturizare a organelor reproducatoare feminine, uneori poate sa inceapa chiar si cu 1-2 ani inainte de producerea efectiva a primei menstruatii. In cazul fiecarei fete inceperea procesului menstrual este dirijat strict hormonal, in concluzie practicarea masturbarii intravaginale/a''degeticii'' NU afecteaza deloc acest proces absolut firesc. De obicei inainte de debutul ciclului menstrual, se observa aparitia unor manifestari si modificari specifice privind atat aspectul exterior al corpului fetelor care sunt de natura fizica, dar si modificari interne de natura hormonale. De obicei apropierea momentului de incepere a primei menstruatii denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc zona vulvei (si interiorul vaginului) si se produce neplacuta patare a chiloteilor in portiunea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie sa stii ca reprezinta scurgeri absolut normale care prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta momentul de aparitie a menstruatiei la o data ulterioara. Prima sangerare menstruala s-ar putea sa fie semnalata prin aparitia unori dureri abdominale cat si la nivelul sanilor sau/si alte simptome premenstruale de intensitate variabila cu cateva zile mai inainte. Simptomele sunt urmate de sangerarea menstruala care de regula prima data este foarte slaba incat totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape mereu in mod sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. Cind apar aceste semne este indicat sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante, atat acasa cat si in geanta de scoala, deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si imbraca/acopera, peretele intern al uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, provenit din sperma ajunsa in vagin in urma unui contact sexual neprotejat, atunci nu se formeaza o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL devine inutil, se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. Daca vei avea ocazia, vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Poate să îţi vină prima dată şi mai tarziu de 13 ani, iar masturbarea nu influenţează cu nimic asta.

| Quassaar a răspuns:

Nu există absolut nici o legătură între masturbare și menstruație.

| MariaIoanaAndreescu a răspuns:

Masturbarea zilnica are un efect negativ, dar nu asupra venirii menstruatiei. Daca te masturbezi o data, de doua ori pe saptamana nu e problema. Iti dau un mic sfat: vorbeste cu mama ta, nu iti fie rusine. Probabil si ea o facea.

| PandaUnicorn4ever explică (pentru MariaIoanaAndreescu):

Ea nu o face, știu sigur! Ceefect negativ are masturbarea zilnică?

| doctorandus a răspuns (pentru PandaUnicorn4ever):

Nu are, ea delireaza.

| doctorandus a răspuns (pentru MariaIoanaAndreescu):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".