| popamalia355 a întrebat:

Heei, as dori sa ma ajute cineva cu un răspuns.
Am avut relații sexuale chiar și in perioada ovulației, dar PROTEJAT! Am verificat prezervativul cu apa, nu avea absolut nici o fisura și doresc sa specific ca partenerul meu nici nu s-a terminat in mine, a ejaculat afara. Problema care ma frământa de cateva zile este următoarea, ciclu menstrual trebuia sa îmi vina in data de 23.07. 2017, mie mi-a venit in data de 17.07. 2017, însă nu știu dacă a fost ciclu... sau Doamne ferește, perioada de implantare ( NU ÎMI DORESC UN COPIL ) m-a ținut 3 zile, nu am avut dureri de burta, iar sângerarea a fost ușoară. și puțin maronie, nu am avut nevoie de absorbant, cum aveam nevoie de obicei, doar de absorbante de zi... oare am rămas însărcinată? Citeam pe internet ca la perioada de implantare îți curg doar 1-2 picuri, mie totuși mi-a curs mai mult.
Am 18 ani, ma gândesc ca poate sa fie o dereglare. încă e normal la vărsat aceasta. Dumneazvostra de părere aveți?

4 răspunsuri:
| MaduBia a răspuns:

Buna. Daca contactul sexual a fost protejat, nu ai avea de ce sa te ingrijorezi. Ciclurile menstruale nu sunt intotdeauna la fel, se schimba in functie de ce mananci, de activitatea ta sexuala. eu zic sa stai fara griji.

| popamalia355 explică (pentru MaduBia):

Îți mulțumesc mult! Te pup!

| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca menstruatia s-a pornit mai devreme cu 6-7 zile fata de data calculata/preconizta denota existenta unei activitati incorecte si defectuoase a glandelor endocrine ceea ce provoaca dereglari hormonale foarte importante si imprima ciclului menstrual caracteristica de NEREGULARITATE. Din acest motivse pot produce menstruatii complet atipice mult diferite intre ele. Te sfatuiesc sa te prezinti la un cabinet endocrinologic pentru ati se efectua analizele hormonale necesare si sa ti se prescrie un tratament adecvat. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi ramas insarcinata, sau de a exista o sarcina se poate considera ca fiind Imposibila. Multa sanaatte!