| Pukaaa a întrebat:

Hei! Acum o lună am folosit pastilă ellaone in urma unui accident sexual.Mi-a întârziat ciclul o săptămână apoi mi-a venit.Iar lună asta mi-a venit ieri însă nu curge la fel de mult pe tampon si se face maro ca si cum s-ar termina,apoi curge iar normal, dar dacă mă șterg la vagin cu un șervețel, curge normal sângele pe el si este exact cum trebuie sa fie.Am avut sânii umflați si m-au durut înainte cu o zi, adica simptomele premenstruale.Nu stiu daca sa ma îngrijorez având în vedere că a venit dar mai devreme.Ce sfaturi imi dati?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai dragă Puka

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de intarzierile menstruale, pentru ca, de acum aininte vor exista pentru urmatoarele 6-12 luni.
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala, care are atat de multe efecte secundare, inclusiv cea de a-ti da peste cap ciclul menstrual, ovulatia si a produce modiicari hormonale.
Din pacate, sfaturile trebuiau cerute inainte sa faci sex si sa iei pastila asta cu atatea efecte negative.
De acum inainte, poti sa faci sex doar cu prezervativ, pentru a te proteja, deoarece ovulatia se poate produce aleator si nu se mai poate calcula ssau estima, iar o alta pastila "de a doua zi" nu se mai poate lua, deoarece nu-i indicata decat 1 singura data in viata sa o iei, fiindca poate produce chisturi, tumori si cancere (ovariene, uterine sau mamare).

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula dupa ce sunt folosite pastilele contraceptive Escapelle, Postinor2, sau pastila avortiva ellaOne activitatea hormonala este mai mult sau mai putin dereglata ceea ce la randul sau provoaca dereglarea atat a ciclului menstrual cat si modul in care se desfasoara sangerarile menstruale care devin atipice fiindca se desfasoara cu totul anormal. Menstruatiile din urmatoarele cel mai probabil 3-4 luni (in cazul fericit) se vor desfasura si manifesta mai mult sau mai putin anormal. In urmatoarele cateva luni va fi cu totul imposibil de anticipat in ce moment va incepe sangerarea menstruala fiindca aceasta se poate porni imprevizibil; mult mai devreme sau mult mai tarziu si din nefericire pentru tine, nu se poate prevede/anticipa nici modul in care se va produce fluxul menstrual. Multa sanatate!