| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am ~15 ani și (jumătate) sunt fata, însă arat și gandesc de 23. Am o relatie de aproximativ 3 luni cu un băiat de 19, de curand am aflat ca sunt însărcinată cu el. Ne dorim acest copil iar am luat o decizie: sa ma mut la el acasa dar părinții mei ar chema poliția. Bine-nteles ca eu vreau sa stau cu el de bunăvoie și el la fel. Chiar dacă părinții ar spune in fata poliției ca nu sunt de acord. Ce se poate întâmpla?
Va rog sa-mi răspundeți, ma ajuta foarte mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa rescrii întrebarea la legislatie/politic/social si eventual incepi asa - „ce se poate intampla legal bla-bla-bla.".E un domn acolo care poate sa iti dea niste lamuriri, lucreaza in domeniu.Nu cred ca vine pe la „dragoste si sex".

22 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

El poate avea probleme cu poliția.
Și la faza cum că, gândești ca la 23 de ani nici tu nu o crezi. Dacă erai matură ca cineva de 23 de ani nu rămâneai însărcinată, te-ai fi gândit la o metodă de protecție.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu te duci la mata si la tactu si le aduci aminte ca tu ai 15 ani si gandesti ca una de 23 de ani si conform legii ei nu mai au nici o obligatie si nici un drept sa iti controleze viata si miscariile deci esti leibera sa faci ce vrei. Iar in cazul in care ei nu baga la cap amenintai ca ii reclami la politie pentru hartuire si abuz, stiu ca e greu chiar daca o sa ti faci dusmani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric NU AI mintea matura. Varsta este un numar, dar in cazul tau este de belea.
Si nici baiatul nu e matur. Un copil necesita bani, job plan pentru viitor etc.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Sunteţi prea tineri pentru a avea un copil.

Înţeleg ca este iubire etc. Însă e decizia voastră.

Poliţia nu poate face nimic dacă este de comun acord.

Părinţi tai sunt foarte dezamăgiţi. Si eu ași fi.

Am decât o întrebare.
Cu şcoala ce o sa faci? Sau mai ales tinereţea ta?

| Subsemnatul123 a răspuns:

rolling on the floor
Cica gandesti ca de 23 rolling on the floor
Daca gandeai ca de 23 nu cautai relatie cu un individ care e cu atatia ani mai mare ca tine si nu erai atat de inconstienta incat sa ramai insarcinata la 15 ani. Gandesti exact ca o copila lipsita de experienta de viata, ceea ce si esti datorita varstei, nu ca una matura.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Draga mea. unde este gândirea de 23?laughing
Ți-ai distrus in acest fel Copilăria! Și totodata viata!
Respecta-te măcar de acum încolo mai mult și lasă-l sa se ducă pentru ca un om normal la minte nu ar lasă însărcinată o fata de 15 ani după 3 luni!

| Abel999 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Asta este, se poate întâmpla oricui sa rămână însărcinată. Sunt fete mult mai mici decat mine care au copii! Nu trebuie sa judeci imediat?

| Andrei258 a răspuns (pentru Abel999):

Corect așa e, noi punem etichete dar nu ne gandim ce se poate ascunde in suflet ce a impins o persoana sa faca acel lucru poate a suferit o trauma etc cauze pot fi multe.

| AjutorNeconditionat a răspuns (pentru Abel999):

Ba da trebuie fiindcă asta se datorează faptului ca nu te respecți destul! Scuza-ma ca îți zic dar nu te ajuta cu nimic sa te uiti la capra vecinului și nici faptul ca x și y sunt gravide de la 13-14 ani!
Ceea ce ar fi contat era sa te împotrivești contactului sexual neprotejat fiindcă sănătatea ta este mult mai importantă decât dorințele parteneruluiwinking

| Alinaa901234 a răspuns (pentru Abel999):

Cum se poate întâmpla oricui să rămână însărcinată? Dacă nu vrei, nu rămâi! Odată ce nu te-ai protejat normal că rămâi gravidă. Tu te iei după fetele cu 1 an mai mici ca tine care au rămas gravide tot dintr-o inconstienta cum ai făcut tu? Ce ai zis."Aa, x are copil și are 14 ani, eu am 15 deja sunt bătrâna, trebuie să mă apuc". Ție ti se pare că ai o gândire mai matură, poate pentru că știi să te freci in pat, te consideri femeie. După părerea mea ai început prea devreme cu sexul, să nu mai zic de făcut copii.Și eu credeam că la 15 ani sunt matură pentru vârsta mea, am avut o relație cu un baiat pe care îl iubeam nespus de mult la vârsta aia (așa credeam).Imi era de ajuns dacă venea și mă aștepta la autobuz și dacă după ore ne plimbam prin parc. aveam primele sentimente de acest gen și primele atingeri cu un băiat, asta însemna pentru mine iubire la vârsta de 15 ani, chiar dacă băiatul ăla nu mi-a adus niciodată o floare și nu m-a scos niciodată la suc. Îmi spunea că vrea copii cu mine, vrea să ne întemeiem o familie mai târziu când se va putea. După 7 luni de relație m-a înșelat și am aflat ..atunci și-a destăuinut toate escapadele lui din timpul relației de care eu nu știam absolut nimic. Acum după 5 ani, am cea mai frumoasă relație din viața mea, cu un bărbat care mă apreciază și mă iubește cu adevărat și cu care o să am un copil happyatât de mare e diferența dintre ei doi că fostul a rămas doar un coșmar pentru mine. Prin ce am scris mai sus vreau să îți spun doar că relația asta a ta nu o să dureze prea mult timp.Tu te-ai oprit doar la o iubire de clasa a8a. Dacă aveai o minte de 23 ani așteptai măcar să vezi cum decurge relația 3-4 ani și după puteai să te gândești la un copil (că din întâmplare sigur nu a fost, deci se exclude scuza). Acum nu mai ai ce să faci decât să îți cari situația.
Baftă!

| anonim_4396 explică (pentru Abel999):

Eu zic sa rescrii întrebarea la legislatie/politic/social si eventual incepi asa - „ce se poate intampla legal bla-bla-bla.".E un domn acolo care poate sa iti dea niste lamuriri, lucreaza in domeniu.Nu cred ca vine pe la „dragoste si sex".

| Realli a răspuns:

Ți-ai distrus tinerețea! Știi ce însemna un copil? Ești minoră, se duce la pușcărie 100 de ani!?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Realli):

Nu face puşcărie dacă nu da declaraţie.

| Realli a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Este corupere de minori, dragă! Nici nu s-a uscat cerneala pe buletin!

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Corupere de minori?
A corupt-o?
Este de bun acord

| Rd79 a răspuns (pentru Realli):

De ce se duce la puscarie? Pe baza carei legi?

| Realli a răspuns (pentru Rd79):

A corupt un minor!?

| Rd79 a răspuns (pentru Realli):

Te intrebam de lege. Cod penal. Articol si paragraf te rog.

| Realli a răspuns (pentru Rd79):

Nu știu, poți da un search pe google! Problema este că, te poți duce la pușcărie și la 15 ani! Avem destule pușcării pline de minori!

| Rd79 a răspuns (pentru Realli):

De ce as da un search pe google? Tu esti ala care afirma asta, nu eu. Da tu searchul ala pe google si arata-mi unde zice asa ceva. Hint: nu zice nicaieri (in contextul situatiei astea).

| Realli a răspuns (pentru Rd79):

Și zici că e liber la spart minore? poliția se poate autosesiza, zic, eu!

| Rd79 a răspuns (pentru Realli):

Zi-mi pe ce lege te bazezi, nu ce crezi tu.

| aXy99 a răspuns (pentru Realli):

Ce avem, ma? laughing