| Corinaa33 a întrebat:

Hei, am 16 ani si am facut cu iubitul meu 5 luni de cand suntem impreuna, el are 19 ani. Ne iubim foarte mult si ne dorim sa facem dragoste. dar imi este frica ca dupa o perioada scurta (poate) ne despartim si pentru mine o sa fie mai urat. Cand ramanem singuri intr-o camera doar 'ne jucam' si ne orpim la tine pentru a nu ajunge prea departe. Amandoi ne dorim asta foarte mult dar el mi-a respectat decizia si imi respecta de a nu face, dar asta este problema ca si eu imi doresc asta si nu cred ca o sa-l mai opresc mult timp. sad Vreau un sfat, ceva. Daca as stii ca raman cu el nu as mai avea nici o problema sad plus ca nimeni nu ne vede despariti suntem foarte uniti. Deci pe scurt sa incep, sau sa mai astept (cu toate ca mi-e greu)? sad

Răspuns Câştigător
| edy132 a răspuns:

Ai doar 16 ani, zic să mai aștepți, gândește-te bine, sunt doar 5 luni de relație etc. etc. Cred că ești plină de dinăstea, hai să-ți zic eu ceva diferit.

Dacă tu știi ce vrei, de ce mai ceri părerea altora? Doar tu știi ce vrei. Dacă chiar vrei un sfat bun, cerei mamei tale ( proprie experiență ).

Când îți pierzi virginitatea nu te gândi că e tot ce ai tu mai de preț. Poate e cel mai de preț lucru care-l ai acum. Uite ce i-am spus fetei cu care am făcut dragoste prima oară :

Probabil ai să mă regreți pe mine, dar nu ai să regreți momentul. Mai important este momentul decât persoana. Noi 2 probabil nu o să fim împreună toată viața, dar o să am grijă ca acest moment să fie unic și să apreciez ce-mi oferi.

Probabil o să te desparți de iubitul tău și o să-ți pară rău după el dar nu o să-ți pară rău de ceea ce ai făcut împreună cu el.

| Corinaa33 explică (pentru edy132):

Da Edy, ai dreptate, toti imi spun aceeleasi lucruri. De ce cer parerea altora? Tocami de aceea ca nu stiu exact ce vreau si voiam cateva pareri. In legatura cu mama, ai dreptate am norocul sa am o mama ca si o prietena care ma intelege si ma asculta. Si sa stii ca de multe ori m-am gandit ca probabil nu o sa ramanem impreuna dar stiu ca nu o sa regeret niciodata, deoarece am facut-o din dragoste. nu doar din dragul de a o face. Mersi muult de raspuns.

16 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Ai doar 16 ani, esti constienta de faptul ca nu esti complet dezvoltata din punct de vedere fizic? Stiai ca riscul de a face cancer de col uterin crede considerabil in cazul fetelor ce isi incep viata sexuala mai devreme de 17 ani si jumatate?
Sanatatea ta ar trebui sa fie pe primul loc, nu nevoile hormonale!
Ma opresc la partea fizica, desi pot sa pun pariu ca nici din punct de vedere psihic nu esti pregatita pentru acest pas.

| Alcyon a răspuns:

Esti totusi cam micuta pentru sex. Sa stii ca sexul nu e ce vezi prin filme. Pentru o femeie, implica si multe probleme: afectiuni ginecologice (la care o femeie care nu mai e virgina, este destul de expusa), sarcini nedorite (din pacate prezervativul se mai rupe sau aluneca, iar anticonceptionalele nu protejeaza nici ele 100%), avorturi. In afara de asta, o femeie ajunge mai greu la orgasm prin sex, decat prin masturbare. Daca prin masturbare ai orgasm in doua minute, nu la fel se intampla si in timpul unei partide. Trebuie sa te cunosti dpdv sexual, iar partenerul trebuie sa stie ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| Sidonia07 a răspuns:

In dragoste, cu cat inima bate mai tare, cu atat ratiunea doarme mai profund! gandeste.te de 2x inainte.

| Ionut2143 a răspuns:

Zic sa mai astepti. Totusi ai zis ca sunteti doar de 5 luni impreuna. Eu zic sa mai stai pe fundul tau inca vreo 5 luni, iar dupa aproximativ un an de tinut baiatul pe sec si inca ii cu tine, inseamna ca te iubeste cu adevarat si nu se axeaza doar pe sex.

| Corinaa33 explică (pentru Ionut2143):

Asa am sa fac! Mersi de raspuns!

| Maximilian191 a răspuns:

Eu zic sa astepti pana esti tu pregatita, daca te simtit pregatita nu te mai gandi la consecinte.

| CaramelXDope a răspuns:

Daca el iti arata ca te iubeste poate nu o sa te lase, dar in ziua de azi baietii numai asta vor de la o fata (nu toti). Eu zic sa ai mare grija si sa te gandesti de cateva ori inainte si decizia e a ta, depinde si de cum s-a mai purtat cu tine.

| Corinaa33 explică (pentru CaramelXDope):

Ai dreptate cand ai zis ca toti baietii cauta doar sex, dar nu stiu simt ca el nu e asa. adica are 19 ani si a mai avut cateva relatii sexuale cu alte tipe (vreo 4-5) *si din cate am inteles majoritatea erau virgine* si a facut-o mai mult ca ele si doreau chestia asta si mi-a zis ca ma iubeste enorm si nu mi-ar face niciodata rau si ca o s-o facem cand o sa vreau eu... dar la mine e problema ca eu vreau cat mai curand si nu stiu ce sa fac. sad

| cristinazzz a răspuns:

O sa te trezesti si folosita si parasita! Ai mare grija. Gandeste-te de n ori inainte sa faci asta.