| ingerpalid a întrebat:

Hei!
Am 18 ani. Mi-am inceput viata sexuală de un an.
Eu am o problema foarte mare cu ciclul care este ba regulat ba neregulat. Cum vine iarna si stau putin mai dezbracata imi vine ciclul chiar cu 10 zile inainte. Doctorii au spus ca este ceva normal.
In luna Noiembrie, desi menstruația trebuia sa vina pe 25, a venit pe 20. In Decembrie a venit pe 11.
Am avut contacte sexuale, dar toate protejate si fara risc de a se intampla ceva.
Suntem deja pe 13 Ianuarie si nu mi-a venit menstruația. Ar trebui sa ma ingrijorez?
Menționez ca am inceput sa am mici semne ca vine, de ex niste dureri de ovare, apariția coșurilor, mananc multe dulciuri, dar de cateva zile bune si menstruația tot nu a venit.
Sunt foarte stresata si presupun ca si acesta e un lucru ce poate întârzia apariția ciclului.
O parere?
Nu am cum sa ajung la doctor in urmatoarea saptamana si de aceea am apelat la sfatul vostru.
O zi buna!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste a glandelor endocrine. Fiindca caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este insasi imprevizibilitatea, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Nu stai calma draga mea, ai niste dereglari hormonale, cauzate de stres sau de la mancare.

| zyra a răspuns:

Sunt într-o situație asemănătoare, gravida nu esti (nu suntem), iar semnele alea mi se întâmplă si mie.stiu ca o sa vina dar intarzie si, ca si in cazul tau, ma panichez. Multa lume mi-a spus sa stau calma ca o sa vina deci fa si tu asta!