| Lexyemada a întrebat:

Hei, am avut contact sexual neprotejat in 6 octombrie, mentionez ca am ciclu regulat, ultima menstruatie a fost in 15 septembrie, durata ciclului e de 30 zile, deja mi-a întârziat 5 zile, am crampe si dureri de ovare, este vreo sansa sa fi rămas gravida?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse, doarece in 6 octombrie erai in perioada fertila.
Un test de sarcina ti-ar confirma sarcina, dar fa-l dupa minim 7 zile de intarziere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu REGULATA, dar si atunci cand prezinta/are o abatere minora de +/- 1 cel mult 2 zile fata de lungimea medie, in astfel de situatii se poate stabili cu o destul de mare precizie atat ziua ovulatiei cat si perioada fertila.
In situatia concreta prezentata, pe baza celor precizate, d.p.d.v. teoretic Ovulatia urma sa se produca in a 16-a zi a ciclului de 30 de zile, adica in data de 30 Septembrie, iar perioada fertila s-ar fi situat intre 26 Septembrie si 1 Octombrie.
Rezulta ca tot d.p.d.v. teoretic actul sexual intretinut in data de 6 Octombrie a avut loc in cea de a 6-a zi de dupa ovulatie, m adica in timpul perioadei de infertilitate absoluta a ciclului, sau altfel spus intr-un moment in care in mod logic si normal a fost
100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina. Insa acest lucru este valabil bineinteles ca numai in cazul in care in decursul ciclului menstrual actual, nu s-au produs dereglari majore/grave/severe in activitatea hormonala si din acest motiv ovulatia sa se fi amanat si produs mai tarziu cu 7 zile (o saptamana) fata de data la care ar fi trebuit sa se produca in mod normal.
Totusi, deseori se constata ca apar anumite abateri de cateva zile in privinta momentului de pornire a menstruatie, fara ca acest lucru sa fie provocat de existenta unei sarcini, asa cum am si precizat.
Fiindca au aparut, exista si se manifesta semnele amintite de tine, care cel mai probabil reprezinta simptomele premenstruale se poate considera si chiar afirma ca in aceste conditii NU poate sa existe o sarcina instalata si cel mai probabil in foarte sciurt timp va porni si menstruatia mult asteptata. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Normal ca sanse sunt. Corpul nu este ceas. Desi in teorie se cunosc zilele de ovulatie in cazul menstrelor regulate, nu exista nici o certitudine. Am o prietena care a ramas la vreo 5 zile imediat dupa menstruatie.
Eu am ramas in fix a 6 a zi dupa ovulatie. Si eu am tot de 30 de zile ciclul menstrual. Deci... teoria si practica NU prea au legatura in cele mai multe cazuri.

| LaYeR a răspuns:

Da, este.