| Anav1 a întrebat:

Hei,am avut contact sexual neprotejat in a 10 zi de ciclu mai exact in data de 14 aprilie, iar acum mă doare burta cam de aproape de 3 zile. Țin să menționez ca lungimea ciclului menstrual e de 29, 30 zile și că ultima menstruație a început în 6 aprilie și s-a terminat in 9-10 aprilie. Ce șanse sunt sa fiu însărcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ai afirmat ca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are o lungime de 29-30 de zile in mod constant, in acest caz rezulta ca actualul ciclu menstrual se va desfasura pe perioada cuprinsa intre 06.04. 2018 - 4/5.05.2018, urmand ca menstruatia viitoare sa se produca in data de 5, sau 6 Mai. Fiindca perioada luteala a oricarui ciclul menstrual are mereu o lungime fixa de 14 zile intre ziua de OVULATIE si ziua MENSTRUATIEI de incepere a urmatorului ciclu menstrual, reiese ca OVULATIA va avea loc probabil in una dintre zilele de 22 ori 23 Aprilie. Astfel pe baza de calcul rezulta ca PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual s-a suprapus peste zilele de 18, 19, 20, 21 +22, 23 + 24 Aprilie. Fiindca sexul intretinut in data de 14 Aprilie a avut loc cu 4 zile inainte de prima zi a PERIOADEI FERTILE, in aceste conditii formarea sarcinii se poate aprecia/considera ca fiind IMPOSIBILA in proportie de peste 99% fiindca in mod absolut sigur nici un spermatozoid nu ar putea supravietui 8 zile adica din data de 14 Aprilie si pana in data de 22 Aprilie ziua producerii si eliberarii ovulului in uter. Sansele de sarcina in acest caz sunt 0 (ZERO). Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Lungimea ciclului laughing ma gandeam ca iai masurat scula aluia si ma si speriasem ca o are de 30 cm laughing Daca ai ciclu ala regulat, asta daca stii cei ala cilcu regulat atunci nu ai sanse laughing
Dar avand in vedere c a tu incurci ciclu cu menstruatia cine mai stie, poate sansele au crescut deja laughing
Deci a 10 zi a ciclului ar fi cele 5 zile de menstruatie, plus alte 5 zile dupa, asta daca asa ai socotit, in cazul asta te doare doara burta ca ai mancat stricat laughing.
Daca cele 10 zile spuse de tine sunt dupa cele 5 de menstruatie, asta inseamna 15 zile de fapt din ciclu, deci esti undeva exact la mijloc, adica esti insarcinata laughing
Oricum ar fi stai linistita, ca oamenii trebuie sa mai si inmulteasca nu? Unde am ajunge daca toti am evita sa facem copii laughing
Daca sunt 15 zile ai pus-o, al dracu tocmai sau exact cand e momentu ai facut-o, ai comiso laughing dar banui ca ai facut-o acum ca te rodea ceva laughing in perioada de mijloc cam asa se intampla, pofta de sex creste, ca altfel sansele sa ramana o femeie is mai mici.

Acum calculeaza tu singura si stii sigur daca ai ramas sau nu.Deci prima zi de sangerare este si prima zi a ciclului si prima zi a menstruatiei.Menstruatia este perioada cat sangerezi, aia e tot, dar e parte din ciclu.
Prima zi de sangerare e prima zi din ciclu, deci 5 zile cat ai zis tu ca ai avut, apoi daca au mai trecut inca 10 deja ai ajuns la mijlocul ciclului, adica exact la ovulatie.Asta in cazu in care ciclu tau este regulat, adica mereu din prima zi de sangerare pana la o noua sangerare trec 30 de zile alea ceai zis.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU ai sanse de sarcina pentru ca erai in primele 5 zile dupa ciclu, durerile de burta au alte cauze.