| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am facut petting cu prietenul si si.a dat drumul in jurul anusului si stateam pe o parte.e posibil sa se fi prelins cumva? Si e posibil sa raman insarcinata? Era a6a zi a ciclului menstrual (cu o zi inainte mi se terminase menstruatia)... dureaza intre 24-26 zile de obicei...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Da exista posibilitatea de a ramane insarcinata incepand cu ziua a 6-a a ciclului menstrual. Trebuie sa stii ca in cazul unui ciclu scurt de 24 de zile ovulatia se produce in a 10-a zi a ciclului (24-14=10), astfel ca PERIOADA FERTILA incepe din a 5-a zi a ciclului. In cazul ciclului de 25 de zile perioada fertila incepe in a 6-a zi, iar in cel de 26 de zile incepe in a 7-a zi a ciclului si tot asa mai departe. Deci atat teoretic cat si practic din aceasta privinta exista posibilitate de a se putea forma o sarcina incepand inca din zilele de menstruatie, bineinteles cu conditia ca sperma sa ajunga in vagin. Totusi in urma ejacularii spermei in zona anala, posibilitatea de a se scurge sperma in directia vaginului fiind foarte mica iar probabilitatea de a si intra in vagin fiind si mai mica, rezulta ca practic o inseminare pe aceasta cale se poate considera ca fiind aproape imposibila. Mai multa atentie si multa grija pentru ca joaca sexuala sa fie efectuata cu multa responsabilitate. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Cum nu erai în perioada fertilă, chiar dacă un fir de spermă ar fi intrat și prin vagin, nu e panică; nu puteai rămâne gravidă atunci.
Dar ceva mai multă grijă pe viitor, nu strică.