| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o problema, dacă iubitul meu mi-a greșit cu niște lucruri care m-au făcut in mare parte sa nu mai am încredere in el si sa-mi fie frica ca ma va răni, (nu ma refer la înșelat, bătut etc) doar consider ca el nu este prea atent cu mine si relația si ca ar trebui sa-si facă mai mult timp.
Dacă el mi-a spus ca nu se vor mai repeta si ca va avea grija (aparent chiar a făcut niște eforturi pentru relație chiar dacă i-a fost greu) credeți ca nu mai tine la mine sau ca m-ar lăsa pentru altcineva?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad nici un motiv de greseala aici!
Oamneii mai au si treaba, mai au si alte obligatii si din faptul ca nu ti-a acordat mai multa atentie decat ai vrea tu, nu inseamna ca ti-a gresit.
Poate ar trebui sa fii mai atenta cu pretentiile astea si fara sa-l acuzi de greseli, cand nu a facut niciuna, ca s-ar putea sa-l pierzi.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Păi stai si vorbeste cu el personal doar tu și el voi doi trebuie să vă rezolvați probleme pe care le aveți în relația voastră

Trebuie sa-i spui totul tot ce ai pe sufletul si inima spune-i in față stai discută cu el vorbește cu el ieșiți într-un parc mergeți undeva frumos amândoi doar voi doi si vorbiți toate problemele pe care le aveti voi doi

| Mopmop a răspuns:

Ideal ar fi sa te bucuri simplu de lucruri simple in relatia voastra.
Nu mai fa atatea scenarii ca poate schimba distributia. Cu cat il cicalesti mai mult cu atat poate va cauta alta actrita sa o distribuie in rolul principal...

Răspuns utilizator avertizat
| felixf a răspuns:

Este o intrebare curioasa a ta. Te intrebi daca prietenul va fugi la alta. Daca ii este greu sa se adapteze la un moment dat va fugi. Iar daca tu nu mai ai incredere in el este cam tot acolo. Despre ce varste vorbim?

| Curiozitățitpu a răspuns (pentru felixf):

17-19

| felixf a răspuns (pentru Curiozitățitpu):

Sunteti tineri, daca vrei sa ii mai dai o sansa o poti face dar nu cred ca relatia voastra sa duca la casatorie, copii, casa, masina, bani multi. Mai degraba cred ca daca nu va despartiti cu urlete si tipete sa puteti ramane prietenii pe termen lung.

| Helpmeout123345678 a răspuns:

Cred ca aceste lucruri ar trebui sa le vorbesti cu el. Luati va din timpul vostru si discutați ca atare, ca doi oameni maturi. Spune i tot ce te deranjeaza, daca nu te asculta sau nu isi face timp pentru a lucra la relatia voastra…aici ar trebui sa ti pui niste semne de intrebare. Cat despre întrebarea "ma va lasa pentru altcineva?", noi nu avem de unde sti si nimeni altcineva. Esti nesigura pe tine si pe relatia ta si se vede, o persoana devotată si implicată in totalitate in relatie, nu te ar face sa ai astfel de gânduri, mai ales daca ti ai pierdut increderea in el, asa cum ziceai. Astea sunt chestiile de baza pe care ar trebuie sa le aiba orice relatie: incredere, comunicare si siguranta. Din scurtul tau mesaj nu prea reiese ca voi aveti parte de toate astea, sau ma înșel…Nu ti zic sa arunci ceea ce poti repara, dar pe baza experienței mele, la fel am incercat sa trag de o relatie de 4 ani fiindca incet incet am avut parte de aceleasi lucruri descrise de tine, si cel mai important NESIGURANȚA si bineinteles lipsa comunicării la un moment dat, fiindca s-a îndepărtat foarte mult, ulterior sa aflu ca ma înșela cu 2. Bineinteles, asta este doar un exemplu, asta nu inseamna ca se aplica si la tine. Dar sfatul meu, daca il accepti, este sa nu tragi mai mult decat trebui de aceasta relatie, mai ales daca tragi singura. O sa ajungi sa te pierzi pe tine. Vorbeste cu el clar, daca nu vezi schimbări in timp si nu ti recâștigă increderea si nu ti oferă siguranta, e pacat sa bati pasul pe loc. intr o relatie nu e nevoie doar de iubire ca aceasta sa funcționeze. Multa bafta! kisses