| CristinaAlice466t a întrebat:

Hei! Astazi mi-a venit menstruatia, dupa ce a intarziat 4 zile, dar de azi dimineata, pana acum, e destul de putin. De ce? De ce a intarziat? Si de ce imi curge atat de putin?

2 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Asa mi se intampla si mie.Si data viitoare e totul normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea cu intarziere a menstruatiei se datoreaza faptului ca in organismul tau in decursul ciclului menstrual abia terminat, s-au produs anumite dereglari hormonale minore si din acest motiv s-a intarziat maturizarea si producerea ovulului de catre ovare cu 4 zile fata de data la care ar fi fost normal sa se produca ovulatia. De asemenea probabil ca tot din cauza acelor dereglari hormonale a avut de suferit si formarea si dezvoltarea ENDOMETRULUI in dimensiune/marime si grosime, ceea ce a avut ca efect formarea si dezvoltarea unui endometru mai mic, mai anemic. In urma destramarii si dezagregarii unui astfel de endometrului slab dezvoltat, mic si anemic, cantitatea de menstra rezultata va fi intotdeauna mica/putina ceea ce intotdeauna influenteaza fluxul de menstra eliminata zilnic. Este un proces fiziologic absolut normal care nu trebuie sa-ti provoace ingrijorare. Multa sanatate!