| AnaMar10 a întrebat:

Hei buna! Cum ma pot razbuna pe fostul si actuala lui? El s-a combinat pe ascuns cu una din fac mea ff influenta si acum toți ma urasc si m-am facut de ras pentru ca el facea misto pe ascuns cu tipa aia de mine. Intre timp am pierdut multe oportunități, m-am pierdut pe mine și colac peste pupăză m-am ales cu borderline din vina lor si cu lovituri repetate la cap (am încercat sa ma sinucid). Ce pot face? Îmi vreau viata înapoi fără sa fie pătată de nenorocitul asta. Va rog ajutați-ma, e un împuțit, merita bătut cu pietre.

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Fată dragă, viața ta nu depinde de un el sau de o ea.
Nu are sens să te mai raportezi la fostul tău iubit și la actuala lui iubită.
Poate oamenii ăstia au încercat să îți facă rău, dar nu vei rezolva nimic cu răzbunarea.
Ba dimpotrivă, o să iti faci mai multă rău tie.
Sfatul meu este să te preocupe persoana ta. Să incerci sa lucrezi la tine, pentru că ai nevoie de asta.
Incearca sa te regăsești, sa devi o versiunea mai bună a ta și lasă trecutul în urmă. Cu aceasta abordare, vei avea doar de castigat.
In primul rand, te vei descarca de energia negativa acumulata.
Nu le vei mai oferi satisfacție acestora. Dacă tot ai zis că au râs de tine, cel mai probabil vor râde in continuare dacă observă că îți pasă de ei. Incearca sa nu le mai oferi atentie. Evită oamenii in compania carora nu te simti bine, astfel te vei simții și tu mai bine.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Ofiintă):

Unde ai citit tu ca avand atitudinea de indiferenta fata de situatie si trecand peste iti descarci energia negativa? Energia negativa o descarci dand-o la altii la randul tau, nu fiind indiferenta fata de situatie. Mancati-as de unde scoti textele astea laughing).

| Ofiintă a răspuns (pentru AlexValentinn):

Nu am citit, le-am experimentat.

"Energia negativă o descarci dand-o la altii la randul tău, nu fiind indiferenta fata de situatie".
Chiar așa? Si cum vrei să le-o dai?
Poate ti-o dau și ei la rândul lor.
Să dai altora energie negativă? Asta sună de parcă ai fi vreun semizeu care poate să decidă asupra altora.
Hai să coborâm totusi cu picioarele pe pământ și să constientizăm că lucrurile nu functionează chiar așa.

Atâta timp cât ne focusăm pe răzbunare și pe ceilalți, în loc să ne vedem de chestiuni ce țin de noi, ne vom încarca în continuare cu energie negativă.
De ce? Pentru că ne pasă, iar psihicul nostru nu se poate liniști astfel.

| darrio2007 a răspuns:

Este o vorba foarte adevarata, valabila si acum.
Razbunarea este arma prostului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic! Trebuie sa te calmezi ca te poti alege si cu un dosar penal in caz de defaimare, sau cine stie ce rau mai inventezi lor.
Invata sa accepti situatia si sa mergi mai departe, evitand sa te mai faci de ras sau sa te dai in spectacol, fiindca nu te ajuta cu nimic, dimpotriva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vai... dar nu crezi ca il judeci prea mult? happy

Singura sansa prin care poti sa iti gasesti linistea, este sa lasi trecutul in spate, sa nu iti mai pese si sa iti vezi de treaba ta.

| Catalin77945 a răspuns:

Razbunarea nu e solutia, mai bine concentreaza te la tine si sa lucrezi la tine, e mai bine asa

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Poti sa te razbuni trecand peste si concentrandu-te pe tine insati. TU esti cea mai importanta! Asa ca in loc sa iti concentrezi energia, timpul si atentia pe fostul tau si pe metode de razbunare si sa te impregnezi cu energie negativa, alege sa investesti in tine! Incearca sa faci pace cu tine insati, canalizeaza-ti energia incercand sa devii tu o persoana mai buna. Citeste, mergi la sala, invata sa faci lucruri, imbraca-te bine, rasfata-te si nu in ultmul rand, nu uita sa te opresti si sa privesti in jur din cand in cand si sa observi ce frumoasa e lumea si ce norocoasa esti sa poti face partea din ea. O viata avem asa ca incearca sa faci din ea the best of it!

| StefanChriss a răspuns (pentru StefanChriss):

Si iti mai zic ceva, nu conteaza ce cred cei din jur sau dintr-un anumit cerc social despre tine, ci ceea ce crezi TU insati despre tine! La urma urmelor, mare parte din realitatea noastra se bazeaza pe ceea ce percepem noi, filtrat prin propria constiinta. Asa ca alege sa ignori vibratiile negative. Stiu ca pare imposibil, dar chiar daca anumite persoane iti schimba starea de spirit pe moment (toata lumea pateste asta), nu lasa ca acea stare de spirit sa iti defineasca ziua! Las-o sa treaca si fa loc emotiilor pozitive, ai atatea lucruri pentru care sa fii fericita, trebuie doar sa fii suficient de deschisa, sa le vezi!

| mdc98 a răspuns:

Doamne fereste. N-ai ce sa te razbuni, treci peste.

| ImAVillain a răspuns:

Combina-te cu un smecher si pune-l sa-i bata pe amandoi. Kboom.

| Roxana00568 a răspuns:

Nu știu dacă răzbunarea te-ar ajuta. Asa consideri acum, însă ulterior ai sa vezi ca nimic nu se schimba. Cel mai bine este sa fii nepăsătoare față de ei, chiar dacă nu îți iese la început, încearcă sa îți implementezi faptul ca ești nepăsătoare pana devii nepăsătoare. Găsește-ti o activitate sa te mențină ocupata, stabilește-ți un goal și evetual încearcă sa socializezi și sa descoperi ca in lumea asta nu sunt doar idioți, ci și oameni minunați. Ia în considerare faptul ca peste câțiva ani cel mai probabil o sa se desprindă total de viata ta și o sa ii uiți. Nu merita consumul de energie