| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cred ca prietenul meu e zgarcit. De fiecare data cand merg la el cumpara cele mai ieftine chestii de mancat si, desi are dulciuri prin casa, nu ma intreaba si pe mine daca vreau desi eu mereu ii mai aduc cate o ciocolata sau ceva bun de mancat. De asemenea, mereu se plânge de bani si zice ca trebuie sa stranga. Cadouri mi-a luat cand au fost ocazii. Cand iesim in oras, el se ofera rareori sa plateasca desi eu sunt inca in perioada de studii (el e pe salariu). Si cand vine vorba sa isi cumpere ceva si mergem in mall nu se indura sa dea prea mult. Plus ca, urmareste sa scoata bani din orice serviciu pentru care este solicitat de oameni. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac sau sa cred legat de acest aspect? E sau nu e zgarcit?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Zgârcit sau doar econom și cumpătat - depinde din care parte privești.
Cum nu mi se pare că ar face rabat de la lucrurile esențiale, încă e OK. Omul poate chiar vrea să pună bani de-o parte pentru a-și cumpăra ceva mai consistent (casă, mașină etc.) și atunci e de înțeles.
Tu nu prea ai ce face în acest caz, decât eventual să încerci să-l înțelegi și eventual să discuți cu el și să-l rogi să te lămurească asupra motivelor purtării sale. Și dacă pare oportun, să-i spui și ce așteptări ai avea tu de la el.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa discutati si voi situatia asta. Chestia cu zgarciala si pe mine m-ar scoate din minti, sau cu impartitul a ceea ce are bun.
Daca are chestii bune in casa, de ce mai iese sa cumepre chestii ieftine si proaste?
Discuta cu el sa iesiti undeva cand are bani, cand nu are, puteti merge in parc la plimbare, fara sa se simta jenat ca nu are.

| minrest a răspuns:

Bine a zis Mada1920 ''mai mult de cat zgarcit'', de fapt are o boala psihica. Daca o sa fiti mai apropiati o sa administreze si banii tai, o sa ii stranga, si o sa isi cumpere lucruri pentru el din ei, el o sa-ti spuna in avans ca strange pentru cutare lucruri. Daca va casatoriti, in plus fata de asta o sa te pedepseasca prin lipsuri, o sa refuze unele dotari chiar daca nu l-ar costa nimic, ca sa vezi ce grea e viata, de exemplu. Recomandarea mea e sa renunti la el.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru minrest):

Nu cred ca el o sa ii administreze banii ei, avand in vedere ca ea vrea sa ii administreze pe ai lui de pe acum. Nu vezi ca nu isi cumpara lucruri pentru el din banii LUI? Chiar crezi ca o sa-si cumpere lucruri pentru el din banii ei, spunandu-i ca strange pentru cutare lucruri? Cum o s-o pedepseasca prin lipsuri, daca are tot ce are nevoie? Daca nu ai haine de lux, masini de lux si vilele nu inseamna ca ai lipsuri.
Nu mai vorbi aiurea si gandeste inainte, e gratis.

| minrest a răspuns (pentru FaraNume1245):

Draga FaraNume, am alta parere decat tine, nu cred ca este ceva grav. De ce nu ar servi un oaspete cu ce are deja in casa? Ce e aia sa scoti o fata in oras si sa nu platesti nota? Doar nu te pune nimeni nici sa o inviti, nici sa comanzi ce nu vrei. Nu o sa o pedepseasca prin lipsa bunurilor de lux, ci a celor elementare. Eu stiu ca multi oameni fixeaza comportamentul patologic cu cunostintele pe care le au despre comportamentul normal, asa ca nu ma mira ce spui. Nu te-ar mira sa mergi la cineva, sa mancati prajiturile aduse de tine dar sa nu dea o ciocolata pe care o are pe masa? Prietena lui e la scoala si ii plateste ea consumatia lui, ce e asta?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru minrest):

"De ce nu ar servi un oaspete cu ce are deja in casa?" - acel oaspete fiind iubita lui, ar putea sa-i ceara. Daca ar fi cerut si nu i-ar fi dat, atunci ar fi fost o problema.

"Ce e aia sa scoti o fata in oras si sa nu platesti nota?" - nu sunt obligat sa o intretin. Ti se pare normal ca doar barbatul sa plateasca?

"Nu te-ar mira sa mergi la cineva, sa mancati prajiturile aduse de tine dar sa nu dea o ciocolata pe care o are pe masa?" - poate omul nu se gandeste ca as vrea sa mananc ciolata aia, deci nici nu ma intreaba. Cum am mai spus, problema e atunci cand ii ceri si tot nu-ti da.

"Prietena lui e la scoala si ii plateste ea consumatia lui, ce e asta?" - persoana care a pus intrebarea nu a specificat exact daca plateste ea tot sau fiecare cu ce consuma. Pe langa asta, cred ca fata primeste bani de la parinti, iar baiatul lucreaza pentru banii sa-i. Nu cred ca un om normal ar plati cuiva consumatia, avand in vedere ca si celalalt are bani.

| Annabella9719 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Iubitul meu mereu mi-a platit consumatia! Si a insistat mereu! Se supara daca nu il lasam! Asta inseamna ca ma intretine? Daca platesti un suc la o fata inseamna ca o cresti sau ce?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Annabella9719):

Inseamna ca nu ai inteles nimic din ce am scris acolo.

| Annabella9719 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Am inteles foarte bine! Tu vrei sa o intorci acum ai nici macar fara argumente!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Annabella9719):

De multe ori, trebuie sa ceri ca sa primesti ceva, nu iti ofera nimeni nimic pe tava, cu toate ca asa ai fost invatata de "barbatii" care fac si spun ce vrei tu. Nu mi-ai combatut argumentele, dar imi spui ca nu am argumente.

| Necunoscut112 a răspuns:

Fostul meu nu imi cumpara nici de ocazii ceva dragut, doar rareori si avea un salariu de minim 3000euro pe luna (nu mi-a spus cat castiga, doar mi- azis pe departe ca salariul minim in domeniul lui e de 3000 euro). Deci se poate si mai rau laughing

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu mi se pare normal ca tu sa ii "controlezi" lui banii. Daca vrea sa-si cumpere mancare ieftina, lasa-l s-o faca. Daca vrea sa-si cumpere haine ieftine, lasa-l s-o faca. Cred ca tu esti foarte materialista, iar asta e adevarata problema.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru FaraNume1245):

Femeia in sine e materialista toate vor bani frate

| Elide a răspuns:

Nu e bine nici el sa fie așa dar nici tu nu ii mai cere bani sau să.ti cumpere chestii...pentru că nu sunteți căsătoriți...atunci chiar era o problema, la ocazii și aniversari va luat unul altuia cadou dar așa mereu nu mi se pare normal

| DansSportiv a răspuns (pentru Elide):

Nu i-am cerut niciodată bani.

| Goddess23 a răspuns:

Daca e frustrat din cauza banilor desi are si nu ii lipseste nimic atunci este zgarcit. Daca munceste din greu si ii lipsesc unele lucruri pe care si le doreste o masina o casa un laptop telefon etc si e mai strangator atunci poate e doar cumpatat si nu vrea sa cheltuie pe lucruri nefolositoare. Dar daca el nici nu plateste nota pe unde iesiti sau nu te serveste cu nimic atunci cel mai probabil e zgarcit si poti discuta cu el despre acest aspect zicandu-i ca te deranjeaza.

| Mada1920 a răspuns:

E mai mult decat zgarcit, am si eu o astfel de persoana in familie si e rau tare. Poate acum nu te afecteaza foarte mult dar pe viitor va fi esentialul motiv de cearta.

| MEB a răspuns:

Poate nu are bani pentru a cumpara chestii mai scumpe, banii se fac foarte greu si poate e acel tip de persoana care tine la asta. Nu inseamna ca e neaparat zgarcit.