| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Daca nu am avut contact sexual, doar a fost o joaca in care i-am facut oral si si-a pus mana pe langa vagin exista posibilitatea sa fiu insarcinata de la lichidul preejaculator tinand cont ca el s-a si masturbat inainte sa ne intalnim? Mai precizez ca a pus mana inainte sa ejaculeze. Perioada fertila nu am cum sa o determin, am chistulete pe ovare si nu e sigura. Ultima menstruatie a fost pe 26 iulie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul precis, exact si corect este categoric NU, fiindca ai precizat ca ejacularea s-a produs dupa/ulterior si in acest caz :
Am sa repet de cate ori va fi nevoie tuturor celor care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false si eronate in privinta lichidului preejaculator ca pentru informarea corecta a persoanelor lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afle/sa stie ca lichidul este inofensiv, fiindca are rolul de a lubrifia glandul penian (capul penisului) pentru a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite ori urme de URINA ramase in ea, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui pH neutru propice vietii, pentru ca atunci cand ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa intalneasca/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca exista prea multe ''necunoscute'' in situatia prezentata practic este imposibil sa se poata formula un raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv si corect. Femeile care au ciclul menstrual neregulat trebuie sa se fereasca ca dracul de tamaie, de a intretine jocuri sexuale fara sa fie folosita o metoda de protectie sigura. Sanatate!

| Maya1512 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa presupunem ca eram in perioada fertila. As putea ramane insarcinata daca doar a pus mana posibil cu lichid preejulator in apropiere de vagin? De sperma nu este vorba, a ejacujat dupa asta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maya1512):

Raspunsul precis, exact si corect este categoric NU, fiindca ai precizat ca ejacularea s-a produs dupa/ulterior si in acest caz :
Am sa repet de cate ori va fi nevoie tuturor celor care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false si eronate in privinta lichidului preejaculator ca pentru informarea corecta a persoanelor lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afle/sa stie ca lichidul este inofensiv, fiindca are rolul de a lubrifia glandul penian (capul penisului) pentru a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite ori urme de URINA ramase in ea, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui pH neutru propice vietii, pentru ca atunci cand ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa intalneasca/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să rămâi însărcinată, mai ales că nu a existat un act sexual.

Răspuns utilizator avertizat
| Maia55 a răspuns:

Nu exista.

| yonutu555 a răspuns:

Nu exista asa ceva, singura modalitate de a ramane insarcina este ejacularea direct in pasarica ta, doar nu si-a dat drumu in mana si dupa sa ti-o bage inauntru, 0 sanse parerea mea dar ca orice om ai o grija si as recomanda un test barza 8 9lei asta numai spre linistea ta, oricum 0 sanse!