| Royalthing a întrebat:

Hei! Dau funda, va rog sa ma ajutati! Am 17 ani si ultima mea menstruatie a fost pe data de 6 septembrie, iar perioada fertila, asa cum spune aplicatia de pe telefon, a fost intre 23- 28 septembrie, ziua ovulatiei fiind 27. Ciclul menstrual la mine dureaza cam 28 de zile +-2 zile marja de eroare, sa zicem. Luna asta, menstruatia ar fi trebuit sa imi vina pe 2, insa azi e 10 octombrie si nimic. Am avut simptomele premenstruale- durere si sensibilitate a sanilor, crampe, dureri de spate, greata usoara si schimbarea dispozitiilor, iar de obicei, la 3-4 zile dupa acestea, imi venea si menstruatia. Scurgerile vaginale sunt albe, fara miros, dar parca mai abundente si usor diferite fata de cele obisnuite.
Mentionez ca de 2 saptamani sunt racita, dar nu am luat antibiotic, doar parasinus, coldrex si putin paracetamol. Auzisem ca si asta poate fi un motiv al intarzierii, sau stersul si oboseala, prin care si eu trec, insa nu cred ca acestea ar fi motivele pentru care a intarziat atat.
De precizat si ca ultima oara cand am intretinut relatii sexuale a fost in iulie, insa de atunci mi-a venit menstruatia de 3 ori, deci nu se pune problema ca as fi insacinata...
Cam de o saptamana am crampe si simt si o usoara greata uneori, dar cam atat.
Ce ar putea fi?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ultima menstruatie a inceput probabil ca in data de 2-3 Septembrie (probabil ca in data de 6 Sept. s-a terminat menstruatia, informatie lipsita de importanta) si ciclul tau menstrual are durata de 28 de zile +/- 1sau 2 zile, inseamna ca urmatoarea menstruatie ar fi urmat sa inceapa in data de 1-2 Octombrie. Aplicatia de pe telefonul tau ofera date complet eromate/gresite fiindca in cazul unui ciclu de 28-30 de zile OVULATIA se produce in a 14-16 a zi a ciclului deci concret in cazul acesta ovulatia pute sa se produca in jurul datei de 16/17 Sept. nicidecum in 27 iar perioada fertila s-a situat intre zilele de 12 - 18 Sept, nicidecum intre 23-28 Sept. adica sa se termine cu 4 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. In concluzie acea aplicatie ofera informatii 100% gresite. Nu ai amintit daca in ultimele 8-9 cicluri menstruale s-au mai produs astfel de dereglari. Fiindca teoretic este IMPOSIBIL sa existe o sarcina chiar si ipotetica, si de asemenea fiindca nu ai intretinut contacte sexuale reiese ca neinceperea menstruatiei se datoreaza de faptului ca in decursul actualului ciclu menstrual s-au produs dereglari hormonale foarte intense care au dereglat intr-o foarte mare masura ciclul menstrual. Aparitia si existenta starilor mentionate pot sa reprezinte simptome premenstruale si ca atare in zilele urmatoare sa porneasca si menstruatia mult asteptata. Fiindca este posibil ca si activitatea ta hormonala sa fie afectata, citeste raspunsul urmator oferit intr-o situatie asemanatoare. Multa sanatate. https://www.tpu.ro/......oricum-nu/

| Royalthing explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Nu s-au mai produs astfel de dereglari in ultimele 8-9 luni, cred ca mi-a intarziat cel mai mult o data, vreo 4 zile. Insa s-a intamplat sa imi vina de 2 ori in aceeasi luna, tot in octombrie, acum un an si in luna iunie, anul acesta.

1 răspuns: