| NumeDeFata a întrebat:

Hei fetelor! Voi luati anticonceptionale? Daca da, v-ati ingrasat de la ele?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii/afli chiar din start, ca pastilele antconceptionale (AC) au in compozitia lor doar HORMONI sintetici (1, 2 sau chiar si 3 tipuri) care sunt practic identici/similari cu hormonii naturali produsi in organismul femeii de catre glandele endocrine, SI NIMIC ALTCEVA. In concluzie fiindca contin doar HORMONI, nu si alte substante/componente, pastilele AC indiferent de tipul sau de marca/brand, de regula NU provoaca efecte adverse si ceea ce este si mai important, NICI NU provoaca efectul de INGRASARE. Este adevarat ca in cazul unor femei insa putine procentual yin yang fata de numarul foarte mare al femeilor care le folosesc, aceste pastile AC intr-adevar pot sa provoace/sa induca senzatia de foame. Astfel ca in cazul in care femeile respective nu reusesc sa-si retina poftele sau sa se abtina de a-si potoli senzatia de foame, in cazul lor se poate produce efectul de ingrasare. Insa toate cele care reusesc sa isi retina poftele in majoritatea lor raman la fel si isi mentin silueta/greutatea. Pentru a intelege cele explicate/precizate, trebuie cunoscut/stiut care este modul de actionare a hormonilor respectivi ajunsi in organism, pentru a intelege asupra caror organe ale femeii actioneaza. Se cunoaste foarte sigur, cert si precis ca hormonii existenti in pastilele AC actioneaza pe 3 ''fronturi'' asupra celor 3 mecanisme cheie prin care se poate impiedica formarea sarcinii. 1. ) Blocarea ovulatiei : ovarele sunt trimise la odihna, adica sunt oprite din functionare si astfel ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia s-ar produce accidental, atunci hormonii impiedica procesul de NIDATIE, fiindca NU vor permite si vor impiedica fixarea ovulului fecundat in endometru. 3. ) In plus actioneaza asupra glandelor existente in CERVIX, care sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, incep sa produca un MUCUSUL CERVICAL devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter. Astfel ca pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie total ostila spermatozoizilor. In concluzie hormonii din continutul pastilelor AC actioneaza doar asupra unor organe ''tinta'', fara sa actioneze si asupra altor organe ori glande care ar putea deregla activitatea organismului feminin. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Am observat ca multe femei dau vina pe AC atunci cand se urca pe cantar si constata cu tristete o rotunjire ceva mai evidenta a trupului. Nu iau in calcul si alti factori cum ar fi lipsa de miscare, nerespectarea orelor de somn, mancarea nesanatoasa sau in exces, stresul cotidian etc. Ele vad numai o problema de ordin hormonal in faptul ca au devenit mai corpolente. Nu zic ca e exclus sa aiba si probleme endocrine -hormonii au un rol foarte important in functionarea optima a organismului. Anticonceptionalele daca sunt prescrise de medic si nu sunt luate dupa ureche nu au cum sa faca mai mult rau decat bine. Dimpotriva. Depinde acum si de organismul fiecareia cum reactioneaza. E adevarat ca estrogenul sintetic din pilule duce la retentia de apa in unele cazuri. Asta nu inseamna ca vei acumula din start depozite de grasime daca ai un stil de viata cat de cat sanatos. Am prietene care nu s au ingrasat deloc desi iau Ac de ceva vreme. Nu au avut efecte secundare la ele si le scapa de stresul aparitiei unei sarcini nedorite. Atata timp cat ti le recomanda medicul ginecolog nu cred ca iti fac rau si nu te transforma intr o obeza peste noapte. Multa sanatate

| Ionut58282856 a răspuns:

E o chestie falsa ca daca iei aceste pilule te ingrasi. Chiar daca sunt baiat chestia asta e una cat se poate de falsa. Nu te ingrasi de la anticonceptionale cat de ingrasi daca stai la calculator 6 ore pe zi. Si de unde logica asta cu scaderea apetitului sexual? Vezi peste tot pe internet si nu explica de ce iar cand explica de ce scade apetitul sexual sau etc. sunt eronate. Nu mai citi reviste si articole dedicate femeilor ca am vazut doar exagerari. Am dat de un test phihologic dedicat femeilor daca suferi de boli mentale si erau chestii neinformate, daca intrebi un phiholog daca esti nebun ca vorbesti singur, ca uiti cuvinte in mijlocul propozitiei, ca daca esti mai agresiv o sa spuna nu. Probabil o sa spui ca nu are legatura dar are. Deci nu mai citi reviste dedicate femeilor ca stiu ca " dar sunt femeie" dar sunt doar prostii care te baga intr-o gandire gresita. Si in legatura cu anticonceptionalele nu! Nu ingrasa! Cele care se ingrasa in timp ce le iau se ingrasa din alte motive.

| NumeDeFata explică (pentru Ionut58282856):

Pe ce te bazezi cand spui toate aceste afirmatii? Esti o persoana autorizata? Ai auzit de hormoni? Stii ce sunt si ce au in compozitie anticonceptionalele si de ce te ingrasi de la ele?
Anticonceptionalele au in compozitie 2 tipuri de hormoni,luate"dupa ureche", sau cu o consultatie superficiala a medicului acestea iti pot afecta organismul, o dereglare hormonala poate produce cresteri de greutate uneori ireversibile.
Nu mai arunca cu vorbe, ai dat un raspuns extrem de prost, de nefolositor si de riscant. Sper sa nu te ia nimeni in serios.
Cred ca ai raspuns doar ca sa te afli in treaba happy
O zi buna!

| Ionut58282856 a răspuns (pentru NumeDeFata):

Daca esti sedentar timp de un ande zile cred ca pui 4kg. Si nu nu am vorbit doar ca sa ma aflu in treaba, nimeni nu face asta.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Buna.
Eu am luat anticonceptionale, recomandate de medic, dupa ce am fost diacnosticata cu ovare polichistice. (aveam 18 ani).
A fost cea mai proasta experienta. Am schimbat 2 feluri de anticonceptionale.(recomandate de medic). Singurul beneficiu era ca stateam linistita in cazul unei eventuale si prea putin probabile sarcini. Dar stateam cu grija pastilei, ca nu cumva sa uit de ea.
Aveam un gust permanent de agocalmin-paracetamol, nu stiu, un gust de medicament. Aveam greturi. Cel putin in primele 2-3 luni am fost intr-un rau continuu. Medicul a spus ca e in regula, sa continui. Si da m-am si ingrasat. In ciuda faptului ca faceam sport, alimentatie normala, nimic in exces. Aveam 1.70 inaltime si 59-60 de kg. Si incet incet am pus 2-3 kg. Nemodificandu-mi atunci programul. De un an de zile, am devenit sedentara, incepand un job la birou. Si am 64 de kg. Am impresia ca nu mai pot scapa de ele.
In concluzie, daca nu ti le recomanda medicul, te sfatuiesc sa nu iei. Eu le-am luat aproape un an de zile si chiar daca medicul mi-a spus ca nu voi avea niciodata o menstruatie regulata. etc etc. nu le mai iau.