| Lare13M a întrebat:

Hei, Lume! Revin si eu cu o intrebare, tot din aceeiasi categorie. E putin cam mult de scris, deci cei care au rabdare, spor la citit! happy
Deci, am 19 ani si o relatie de 1 an cu un baiat de 18 ani. Noi ne cunoastem de vreo 4 ani, iar in tot acest timp am mai avut ``relatii`` copilaresti cu el (2 luni, 3 luni.)
De 1 an de zile mi-am inceput viata sexuala cu el, fapt ce m-a facut sa ma indragostesc nebuneste de el. Eram la genul disperata de el, imi era frica sa nu-i gresesc cu ceva, as fi facut orice doar sa-l fac fericit. De un an a inceput si relatia noastra serioasa. In acest an si-a batut joc de multe ori de mine la genul ca: m-a inselat de multe ori, ma ignora, se despartea de mine pentru o saptamana, se impaca iar cu mine, ma injura in ultimul hal, ma batea. Practic ma folosea (cred ca doar pentru sex, pentru ca faceam de toate in sex, doar sa fie satisfacut) Nu m-am gandit deloc la mine, decat la el, cum sa-l fac fericit, sa nu il pierd. Toate acestea s-au adunat pentru mine si m-au facut in timp sa fiu putin mai rece, putin mai nepasatoare, iar cel mai urat lucru este ca am pierdut controlul asupra nervilor cand ma cert cu el. Simt ca nu mai pot gandi atunci cand ma enervez, vreau sa-i fac rau, sa il vad ca il doare. Acum doua luni se despartise, iar de mine pe motiv ca nu ne mai intelegem, ca eu nu stiu sa-mi controlez nervii, ca ne certam mereu. Atunci am zis ca trebuie sa invat sa nu imi mai pese, ca el clar nu era de mine, ca voi gasi ceva mai bun. Am decis sa fac o schimbare de look ce contribuia la schimbarea mea in privinta lui. Am inceput sa ies in cluburi, la cafea, la restaurante timp de 1 saptamana, ma distram. Dupa 1 saptamana m-a cautat si a zis ca regreta ca m-a pierdut, ca ii pare rau pentru ce mi-a facut, ca ar face orice sa ne impacam. I-am zis ca nu mai vreau, sa se duca drc, sa ma lase in pace, am reactionat urat. Timp de 2 zile a insistat dupa care m-am impacat din nou cu el.
Acum ma simt rece fata de el, ma comport diferit, sunt eu cea indiferenta de data asta. El imi spune mereu sa nu mai fiu asa, ca el s-a schimbat si ca eu fac ce facea el la inceput. Ideea e ca eu nu pot sa ma schimb inapoi, iar el pe zi ce trece parca ma iubeste si mai mult. Imi e frica sa nu ma detasez de tot de el, sa il fac sa sufere, iar eu sa nu mai scap de el dupa. Mi-a zis ca se omoara daca ma pierde din nou, ca vede un viitor cu mine, nu cu alta. Imi e frica sa nu il fac dependent de mine, si dupa sa nu ma mai lase in pace. Voi ce credeti? Exagerez?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Avand in vedere ca era la inceput de drum cu relatiile, exista posibilitatea sa faca acele lucruri (sa te insele din curiozitate, sa fie confuz in legatura cu iubirea ce ti-o poarta etc) dar nu este o scuza. Daca s-a bagat in hora trebuia sa joace nu sa se joace.
Avand in vedere ca a fost si violent verbal si fizic cu tine trebuia sa te faca sa iti pui un semn de intrebare, sau chiar sa il lasi.Ai gresit ca l-ai iertat de atatea ori si mai ales ca acum esti din nou cu el.Cu ce i-ai fost tu datoare sa ii suporti comportamentul doar pentru ca el era curios, dator sa incerce si dorea sa experimenteze? Te putea lasa si sa mearga unde vedea cu ochii sa isi traiasca viata, nu sa te chinuie pe tine in ultimul hal.
Sa iti spun o scurta povestioare traita de mine: Si eu am iubit pe cineva nebuneste, (eram mai mica nu am avut intimitati) si el isi batea joc de mine iar eu il iertam.Sa intamplat asta de N ori (nu ma batea sau injura dar ma insela, vorbea urat despre mine etc) pana m-am saturat.Am facut acelasi lucru ca si tine cu look-ul si stilul de viata iar el tot ma cauta sa ne impacam. Tineam la el, chiar il mai iubeam si vorbeam dar nu i-am mai dat nici o sansa de a fi impreuna, sau de a se atinge de mine.Mi-am continuat viata, am avut alta relatie si in decurs de 11 ani ma tot cautat.Dar nu am dat vrabia din mana pe cioara de pe gard pentru ca nu merita.
Ceia ce vreau eu sa iti spun e ca e normal sa nu mai simti pentru el ce simteai, sa nu mai fi cum ai fost si nu ai de ce sa te invinovatesti.Gandestete ca pe el nu la deranjat cu nimic, si nu a avut nici macar remuscari cand tu suferiai.De ce ti-ar pasa de el acum?
Spune-i si lui ceia ce simti si ca nu are decat sa faca ce vrea. Poate si tu ai suferit si ai fost in pragul sinucideri si pe el nici macar nu la miscat.Acuma mai bine iti vezi de viata ta pentru ca nu e normal sa fi roata de rezerva ce asteapta sa faca pana celelalte roti ca sa fie si ea pusa in functiune si de care sa se foloseasca pentru propria siguranta ESTI OM, FI DEMNA.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. da, exagerezi.
2. tipul a fost încă de la bun început un copil și așa a rămas pe parcursul relației. Sigur nu se va schimba prea curând.
3. e timpul să deschizi ochii și să mergi mai departe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Este normal sa simti nevoia de a-i face rau din moment ce si el si-a batut joc de tine.
Nu este normal sa mai stai cu unul ca el, dupa ce ti-a facut atatea.
Se omoara, asta e. Scapa lumea de un viitor criminal.
Serios, mai bine il lasi, doar se joaca cu tine si pe deasupra mai e si nesimtit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am uitat sa adaug ca e doar razgaiat si ca crede ca totul i se cuvine numai lui.

| Pool77 a răspuns:

Nu inteleg.

Aveti 18 inclusiv 19.
De ce nu puteti vorbi serios si deschis?
Spune-i de ce nu poti sa fi in relatie cu el, de ce nu iti doresti acest lucru.
In locul tau, la prima abatere cum ar fi inselatul, ii dadeam drumul. Nici sa nu-l mai vad.
Nu mai are rost, va trageti de "par" amandoi degeaba.
Pune capat acum, blocheaza-l peste tot daca nu-ti da pace si aia e, o relatie trebuie sa fie frumoasa, nu toxica.

| Anonima283 a răspuns:

Uite, nu te merita. Chiar daca il iubesti nu te impaca cu el. O sa te faca sa suferi din nou. Vrea sa profite de tine pentru sex. Nu te lasa pacalita. Te pup

| DenisaDeni11 a răspuns:

Draga mea. Am trecut prin ceva asemanator. Si m-a afectat enorm. Am avut o relatie bolnava, era o chestie ascunsa, o aventura dar ma controla permanent. Era in stare sa-mi puna lumea la picioare doar ca sa-i apartin. Avea reactii nebune, ma jicnea iar apoi imi spunea ca ma iubeste. Un an de zile, am trait cea mai urata perioada din viata mea. Aveam tot 18 ani, el era mai mare.
Te rog crede-ma pe cuvant ca ceea ce ti se intampla acum, te va afecta pentru mult timp, daca nu incetezi acum, in momentul asta. Eu ca sa scap si sa nu ma mai bantuie am plecat din oras. M-am indragostit, eu asa vreau sa cred, si am plecat. Dar inca ma bantuie frica ca poate sa apara si sa-mi distruga viata din nou. Scapa de el, nu-l crede. E bolnav. Un om care te iubeste nu iti face astfel de lucruri si nu te desconsidera. O sa-ti dai seama abia cand o sa fi cu altcineva. O sa faci niste diferente extraordinare. Eu m-am inbolnavit, si la orice mica suparare am probleme cu stomacul, am niste dureri infioratoare. Am devenit mai sensibila, si plang din orice. Esti tanara, ai grija de scoala, sa nu iti bati joc de bacalaureat, cum am facut eu. Acum dupa 4 ani ma chinui sa il iau.
Trebuie sa scapi de el.
Chiar vreau sa stiu ce decizie iei. Daca vrei putem vorbi si in privat.