| AnaPisicutza a întrebat:

Hei. Luna aceasta mi-a intarziat menstruatia 8 zile, ma ingrijoreaza faptul acesta. Precizez ca am luat in luna august Postinor 2 dar cele 2 luni trecute nu mi-a intarziat asa mult. Contactele sexuale au fost protejate, chiar astazi am facut un test si a iesit negativ. De ce imi intarzie asa mult? Nu am mai patit asta niciodata, ce am oare? sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea pornirii menstruatiei se datoreaza dereglarilor hormonale care din pacate exista si se vor manifesta in continuare si in lunile urmatoare insa fara a se putea preciza si perioada exacta. Dereglarile privind lungimea ciclului menstrual si momentul de producere a menstruatiei sunt asociate si in directa legatura cu perturbarea activitatii hormonale normale care deocamdata nu poate intra in normalitate. Fiindca gradul de afectare a organismului de catre hormonii sintetici introdusi in corp este imposibil de stabilit, apare si aceasta imposibilitate de a se determina numarul zilelor de intarziere a menstruatiei, dar si stabilirea numarului de luni cat se va prelungi aceasta situatie. Inca de atunci din luna august dar si in raspunsurile mele ulterioare ti-am explicat ca ciclul tau menstrual va fi dereglat mai mult sau mai putin pe o perioada destul de indelungata. Uneori dereglarile pot persista chiar si in jur de 1 an de zile. Multa sanatate!

| AnaPisicutza explică (pentru corbulalbrosu):

Curge si niste substanta alba. Oare am ceva la ovare?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaPisicutza):

Este posibil sa fie vorba doar de secretia vaginala care poate deveni mai abundenta cu cateva zile inainte si dupa menstruatie. Intr-un caz mai "extrem" in cazul in care intarzierea este de peste 2-3 saptamani, poate fi vorba chiar si de mucusul cervical carese produce in perioada de 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie. In perioada producerii acestui mucus cervical apare posibilitatea ca prin suprapunere peste secretia vaginala normala sa rezulte o cantitate uneori mult marita de secretii care umezesc chilotii in zona de contact cu labiile. Adevaratul motiv si provenienta scurgerilor o poti afla doar daca ti se efectueaza o analiza a secretiei respective. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| MaduBia a răspuns:

Buna. Am patit si eu ceva de genul. Am luat in vara o pastila de urgenta, apoi am avut menstruatie normala si apoi am avut intarziere de 2 luni si teste mi-au iesit negative. Luna trecuta mi-a venit mesntruatia dar destul de slaba. Luna asta astept sa vad ce se intampla si daca nu o sa merg la medic. Eu nu stau in Romania si este putin mai greu sa merg la medic, dar tu poti sa mai astepti putin sa vezi ce se intampla si apoi daca nu vine sa mergi la medic. Eu m-am documentat destul de mult lunile acestea si am aflat ca iti poate intarzia menstruatia si din alte cauze. Nu doar sarcina este cauza intarzierii ci si altele precum stresul, examene, mutat, scaderi bruste in greutate. Sper ca ti-am fost de folos. Tine-ma la curent cu ceea ce ti se intampla. Pupici happy

| AnaPisicutza explică (pentru MaduBia):

2 luni ti-a intarziat? Asa de mult? Off, sper sa imi vina cat mai repede, nici la medic nu prea as merge sincer.

| MaduBia a răspuns (pentru AnaPisicutza):

Stiu exact prin ce treci si ce simti. Da, doua luni mi-a intarziat, nu am avut simptome de gravida, teste au iesit negative, iar luna trecuta a venit. Totusi astept sa vad in decembrie cum o sa fie pentru ca mie de obicei imi curge mult, iar acum a fost destul de putin. Ma asteptam sa fie mult si imi era teama sa nu fac hemoragie, dar nu a fost asa. Eu zic sa mai astepti putin. O sa vezi, totul o sa fie bine!

| AnaPisicutza explică (pentru MaduBia):

Chiar nu stiu unde sa mai apelez, pe cine sa mai intreb. Voi astepta, ce sa fac. Multumesc mult. Sanatate multa :*

| AnaPisicutza explică (pentru MaduBia):

Nu iti pot raspunde la mesaj, nu imi da voie sad

| Violleta2022 a răspuns:

Dereglarile hormonale produse de Postinor sunt cele care iti afecteaza ciclul menstrual si ovulatia, nu doar in primele 2 luni, ci chiar pe o perioada mai lunga de timp, depinzand strict de corpul tau.