| dianarosca a întrebat:

Hei! Luna trecuta mi-a venit menstruatia cu 2 zile mai devreme (8 iulie), iar luna asta ma asteptam sa imi vina pe 6 aug, dar inca nu mi-a venit. De vreo 4 luni, (adica de cand am inceput viata sexuala) o aveam regulata, dar vad ca luna asta mi-a intarziat (insa simptomele premenstruale zic eu ca le-am avut). Luna trecuta am intretinut relatii sexuale protejat, insa m-a penetrat si fara prezervativ, pentru putin timp. Acum cateva zile am constatat ca sunt constipata si am luat Dulcolax, ajungand sa am diaree, cu dureri de burta, de spate si burta balonata. Parca si sanii imi sunt mai sensibili. Intrebarile mele sunt: imi poate intarzia menstruatia datorita unor pastile pe care nu le-am mai folosit, precum Dulcolax-ul? Sau sunt insarcinata
Va rog mult sa ma ajutati, dau funda si mii de multumiri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un ciclu menstrual de tip NEREGULAT probabil ca nu va deveni unul REGULAT niciodata fara a se interveni medical, printrun tratament bazat pe folosirea unor produse hormonale. In consecinta ciclul tau actual probabil ca este unul mai lung deoarece glandele tale endocrine nu functioneaza constant in mod corect si acestui fapt se datoreaza marirea numarului de zile dintre menstruatii. Posibilitatea de a se forma o sarcina nu se poate exclude in totalitate din cauza acelui sex care a fost neprotejat fiindca in cazul in care ciclul este neregulat nu se poate determina perioada fertila deci nici in ce moment al ciclului ai fost in acel moment. Doar partenerul tau de sex poate sa stie daca a fost/este suficient de experimentat si capabil sa-si controlezela perfectie ejacularea incat sa aiba curajul/sa fie convins ca prin acea penetrare nu te pune in pericol. Mecanismul procreerii si a ciclului menstrual este de natura strict hormonala si din acest motiv nici un medicament (cu exceptia celor hormonale) nu poate provoca dereglari hormonale sau modificari ale ciclului menstrual. Un raspuns concret dar mai ales corect nu se poate elabora si din acest motiv ar fi indicat sa faci un test de sarcina in urmatoarele 2-3 zile, daca au trecut minim 21 de zile de la data acelui sex neprotejat. Multa sanatate!

| dianarosca explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru ajutor! Tin sa preciez ca partenerul meu are multa experieta si vorbind cu el acum ceva timp despre acest lucru spunea ca se poate controla destul de bine. Un test voi face, pentru a fi sigura. Iar menstruatia ma gandeam ca imi este regulata deoarece am o aplicatie care determina data venirii urmatorului ciclu, iar timp de vreo 4 luni, imi venise la data la care scria, repet, in afara de luna trecuta, cand a venit cu 2 zile mai devreme

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Calendarul nu se tine dupa ureche cum il tii tu, un cilcu regulat vine la 28 de zile si atunci poate venbii de 2 ori pe luna, la inceput si sfarsit.
In nici un caz nu functionezi cu "mi-a venit mai devreme!"
Noteaza intr-un calendar zilele cand ai menstra si asa stii cu exactitate cand iti vine.