| Armyanka a întrebat:

Hei.o sa trec direct la
Subiect Deci prietenul meu e plecat din țara momentan și e destul de gelos și nu ma lasă sa ies cu prietenii mei baieti dar pentru mine ei sunt mult mai sinceri și unele prietene ale mele sunt foarte rele etc, prietenii mei nu se dau la mine și mereu când iesim ne distram și nu încearcă niciodată sa se dea la mine. Eu am mai iesit cu ei deși el mi-a zis sa nu ies, fiindcă sunt prietenii mei. si strict atat. Nu ma atrag din niciun punct de vedere. Dar intr-un fel ma simt prost ca nu ii spun lui de treaba asta...fiindcă s-ar supara. dar nu pot sta in caa sa aștept după fetele astea și sa ies când vor ele. procedez corect?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai asta este, daca tu nu te indepartezi de el si nu il inseli, totul este ok. Poti sa iesi. Desi ar trebui sa inteleaga si el aceste lucruri.

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Decat cu unul ca el mai bine cu cei care iti sunt adevarati prieteni.

| Liviu a răspuns:

Voi nu sunteti normali, cum dracu ai iubit si te apuci sa iesi cu baieti daca tu esti fata? Eu ca barbat nu as accepta.Cum sa iasa o fata singura cu un baiat? Nu, iesi in card cand sunt 2 3 fete si 4 5 baieti sau 2 3 baieti mai e cum mai e.Dar cei nseamna ca eu care am iubita, sa ies cu o amica afara doar noi 2? aveti probleme cred.Ori eu sunt cel care are mintea invechita, ori voi.Dar cert e ca nu e normal.Ai iubita? bun, pai cand iesi cu o fata, sa mai fie si alti baieti.Nu e normal, adica e inlogic, dar ma rog.

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

Săracu de tine laughing

Folosești atât de des cuvântul,, normal" și nici nu știi ce înseamnă de fapt.
Dacă ție nu îți convine ceva, asta nu înseamnă că acel lucru nu este normal.

| Liviu a răspuns (pentru Nemessys):

Asemenea si tie happy deci, despre ce vorbim? Daca voua va place sa cantati la 2 saxofoane, problema voastra.Nu concep,accept ca eu avand iubita sa ies singur cu o amica afara. Daca sunt mai multe persoane e ok. Daca nu,nu e ok.Voi probabil nu realizati faptul ca nu exista doar amice/amici, e totul in capu vostru, mai devreme sau mai tarziu se ajunge la sex, am cam patit asta laughing deci despre ce vorbim? Macar spuneti adevaru, si gata."Ba baiete nu sunt in stare de o relatie serioasa imi place sa mi-o trag grav " Fie ca esti fata, sau baiat si salut.

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

La ce te referi când spui,, sa cântați la 2 saxofoane? "

Eu cred ca tu ești ala care nu realizează ca prietenia asta chiar exista chiar și în secunda în care tu citești asta.

Nu înțeleg cât de singuratic și de nefutut poți fi încă sa vrei sa faci sex cu orice femeie pe care o întâlnești sau sa formezi o relație.

Eu am rămas prieten / amic cu multe femei doarece nu erau pe placul meu și nu ma atrăgeau din punct de vedere sexual. Ele ca persoane sunt foarte ok, aveam ce sa vorbim, ne simțim bine împreună dar eu cel puțin rămân la nivelul asta deoarece știu exact ce vreau și știu ca acel ceva îl pot găsi în alta parte. Sunt câteva capitole (foarte importante) la care nu ne potrivim deloc și dacă am întra într-o relație, ne-am face rău unul altuia și ne-am certa de dimineața până seara.
În plus, asa sunt și femeile. Au nevoie de prieteni băieți. Cu ei pot discuta lucruri care cu fetele nu pot.

| Liviu a răspuns (pentru Nemessys):

Nef*** ori nu, ideea e ca la un moment, toate ajung in pat.Fie ca vrei fie ca nu. Tu ai probleme mari de gandire daca crezi asta.Si imi pare rau ca 'prietenele tale' sunt urate cu spume de nu te atrag laughing) esti un norocos haha

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

,, la un moment dat, toate ajung în pat, fie ca vrei sau nu ". Asta suna a viol laughing. Cum sa ajung eu în pat cu cineva dacă nu vreau?

Atracția nu vine doar din partea fizicului. Stai liniștit ca sunt frumoase happy

| Eireann a răspuns (pentru Nemessys):

Perfect de accord, sunt persoane cu care te potrivesti foarte bine ca prieteni dar nu ca iubiti.

| UniData a răspuns (pentru Liviu):

Singurul om normal. Bravo tie.

| Liviu a răspuns (pentru UniData):

Pareri sunt multe.Eu nu zic acum sa nu iasa oameni in lume, sau in colectiv.Dar frate, una e sa fi obligat de situatie, iar alta e sa o faci ca vrei tu.EU nu accept asa ceva, nici sa fac eu, nici parteneru.Iesim afara? Ok, iesim in card, 3 4 fete, 2 3 baieti.Dar nu singuri, in plus, oricat ati fi voi de prieteni, unu sigur are sentimente dintrte cei 2, si se ajunge la sex inevitabil. Poate nu azi,poate nu maine,dar cand e vorba de consolat, si de oferit umaru sa planga unu din parteneri, sigur aluneca codita la drac, si nu numai codita la drac, ci si la barbat pe unde nu trebuie laughing)

| UniData a răspuns (pentru Liviu):

Nu am nici o problema cu iesirile dar trebuie sa fie cupluri. Sau sa fie mai multe femei si barbati. Nu mi-as lasa sotia doar cu barbati si nu as iesi niciodata doar cu femei. Dar ai vazut mai sus? Cea care a pus intrebarea nu si-ar lasa iubitul doar cu fete. Si toti i-au dat dreptate. Nu am cuvinte. Astia nu sunt barbati mai sus, de asta am fost placut surprins de comentariile tale.

| Liviu a răspuns (pentru UniData):

Eu sunt un tip modest, vreau sa spun ca fiecare e liber sa aleaga, gandeasca ce doreste.Dar vad o problema in chestia asta.Cum sa ies eu cu o femeie la cafea,sau sa bem un suc,cand eu sunt insurat, sau sa ies eu cu o femeie insurata.Ce inseamna asta? a, ca suntem veri, sau nasi, ori rude indepartate, sau vecini sau mai stiu eu ce cu motiv.Treaca pleaca, dar nu asa tam tam. Nu stiu, o fi vreo problema la mine in felul cum gandesc eu. Oameni gandesc diferit, se pare ca generatiile astea dupa 2000 au ceva probleme de intelegere a formarii unei relatii sau cuplu, ori principiile familiare.Ori asta, ori eu am inceput sa am o gandire f invechita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia reprezinta unul dintre segmentele cele mai grava ale bolilor mintale. Din nefericire pentru cei care sufera de aceasta boala mintala, efectele ei nefaste se agraveaza in timp chiar si in cazul in care persoana bolnava mintal isi administreaza cu multa constiinciozitate tratamentul medicamentos prescris de medicul psihiatru. In astfel de situatii este recomandat si indicat sa scapi de o asemenea persoana posesiva pana nu este tarziu.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu procedezi corect: e total greșit să ai un astfel de iubit, care ține să-ți controleze viața.

| Drimmero a răspuns:

O relatie nu inseamna temnita! Pune piciorul in prag, ai dreptul tau de a iesi cu prietenii, colegii, atat timp cat sunt doar prieteni, care e problema? Te cam lasi calcata in picioare

| UniData a răspuns (pentru Drimmero):

Cum e ea cea calcata in picioare cand zice singura mai sus ca nu ar accepta ca el sa iasa doar cu fete?

| Mosotti a răspuns:

F bine ca nu ii spui daca nu-l duce capul! Taci din gura si fa ca tine. Cu asta vrei tu viitor? Deci deja nu e sigur pe relatia lui daca e gelos asa.
Iesi cu prietenii tai si lasa-l pe prieten in pana lui pe acolo, oricum o relatie asa nu prea are viitor daca sta prea mult pe acolo.

| Emma30555 a răspuns:

Fa ce vrei și simți, nu e nimeni stăpân pe viata și timpul tău, mai ales un iubit care e și plecat. De parca tu ști ce face el și cu cine se vede. Nu trebuie sa ii dai raportul, nu ai de ce, o relație nu înseamnă că devi proprietatea cuiva.

| Nemessys a răspuns:

Eu în locul tău i as spune scurt și la obiect.

,, uite care este faza, eu o sa ies în continuare cu ei deoarece sunt prietenii mei și nu am chef sa stau în casa doar pentru ca asa vrei tu. Dacă îți convine, bine, dacă nu, faci ce vreiwinking "

Cu genul asta de replica îl blochezi. Bineînțeles că o să înceapă să mănânce,, cacao" cu texte de tip,, aha deci nu ma iubești " laughing. Asta înseamnă că el nu știe ce este aia iubire, nu mai zic de iubire de sine.

Iubirea = înțelegere, respect, susținere, sinceritate, a dori binele cuiva, creștere împreună și LIBERTATE!

Si dacă ai fi căsătorită cu el, ai tot dreptul la viata sociala. Nimeni, nici măcar el nu are nicun drept sa îți interzică sa faci ceva. Asta se numește control, iar din punctul meu de vedere, când încerci sa controlezi pe cineva, poți spune ca nu îl mai iubești.
Deci, da, procedezi corect. Dacă lui nu ii convine, asta nu înseamnă că faci ceva rău.
De când a ajuns relatia sa fie un joc cu reguli care aparent sunt modificate în funcție de cum vrea bărbatul? Dar unde suntem aici? În parlament? laughing
Sau i as mai da următoarea replica,, uite ca eu o sa ies în continuare cu ei, ce ai de gând sa faci în privința asta? happy "

Ieși și distrează-te! Succes! happy

| CleanHeart a răspuns:

Esti om, nu obiect pe care sa-l mute si sa-l lase unde vrea, e normal sa iesi si nu are decat sa aiba incredere in tine, gelozia asta e distructiva si o sa va aduca probleme pe viitor, daca te iubeste cu adevarat o sa aiba incredere in tine oriunde si cu cine esti pentru ca nu o sa-l inseli, poti face asta si la tine acasa pana la urma sau chiar sub nasul lui daca e.

| Catalin77945 a răspuns:

Procedezi corect

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Fata draga înseamnă că băiatul respectiv nu este pentru tine! Nu este normal sa îți spună ce sa faci și cum sa faci! Dacă simți sa ieși, ieși! Dacă simți sa stai în casă, stai în casă! Dacă te iubește trebuie sa aibă încredere în tine nu sa îți îngrădească libertatea.
"-Femeile fidele stau acasă.
-Femeile fidele sunt fidele oriunde s-ar duce și cu oricine ar fi pe lângă ele!"
Nu o sa ai un viitor lângă o astfel de Persoana. O sa vă certați și ca ai fost pana la magazin, dacă la magazin te-ai întâlnit cu vreun prieten, dar dacă prietenul ala e mai mult decât prieten, dar dacă îl vezi frumos pe prietenul ala, dar de ce ala ți-a spus "bună"? O alta chestie (este strict părerea mea) persoanele geloase, sunt geloase fiindcă ei/ele greșesc cu ceva și au impresia ca și partenerul/partenera o sa le greșească lor ca și ei!

| Nemessys a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Sunt geloase deoarece au teama de a fi părăsite pentru ca după aia rămân singure, lucru pe care nu îl suporta deloc.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Putina gelozie trebuie sa existe dacă iubești. Dar ce-i mult strică! Mi se pare aiurea sa îmi irosesc viața fiind geloasă! Nu sunt o persoana geloasă. Persoanele respective Mai rău înrăutățesc lucrurile prin gelozie. Dacă cineva ma toată la cap într-una unde am fost, ce am făcut, cu cine am fost în loc sa ma lase /sa îmi fie drag sa ii povestesc eu. Pentru mine deja este o relație pierdută. Și nu îmi este frică de singurătate, nimeni nu este de neînlocuit! Întotdeauna când pleacă cineva din viata ta, apare o persoana mai buna (fiindcă tu începi sa cauți ceva mai bun!). Deci sfatul meu pentru fata respectiva este sa nu rămână captiva într-o relație de genul ăsta. Ori discuta cu el și încearcă sa își rezolve probleme cu gelozia și încrederea ori să termine relația.

| Nemessys a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Gelozia, referindu-ma doar la acel gol din interior, este perfect normal sa existe, însă dacă nu controlezi acel felling, intervine posesivitatea, asta nu este deloc normala.

Poate tu ești asa și gândirea ta rațională preia controlul în momente de genul. Dar sunt persoane care sunt controlați de gândirea emoțională și nu renunță la partener chiar dacă acesta le face rau.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Ai perfecta dreptate!

| Armyanka explică (pentru AndreeaDeea221998):

Pai cum sa zic, înainte ma lăsa. dar na. mi se pare și de bun simt treaba asta. A zis ca nu îmi cunoaște prietenii și de aia nu ma lasă cu ei. De asemenea el e și de alta etnie decât a mea, si avem câteva concepții diferite. și sincer și eu as fi la fel, dacă el ar ieși cu o fata nu mi-ar conveni deloc. Tocmai de-aia mi se pare ca greșesc, fiindcă ma simt prost când ies cu amicii mei, dar ei îmi sunt mai aproape decât scarbele astea feminine și ma și sfătuiesc in legătura cu relația etc. nu simt absolut nicio atracție fata de ei și nici ei fata de mine. Nu m-au atras niciodată, și doar el e singurul băiat la care ma gandesc si pe care-l vreau. dar el nu-i aici și e aiurea..am nevoie sa mai ies și eu cu oameni calumea, nu fufe invidioase care-mi baga doar tampenii in cap. sper ca ati înțeles ce vreau sa zic

| Nemessys a răspuns (pentru Armyanka):

Contează dosar sa te simți bine și sa faci totul de buna voie, fără sa simți presiune sau obligație.

| GLC a răspuns:

Întreabă-te cât de confortabil te-ai simți ca el să iasă cu...amicele lui. Și în funcție de răspuns, procedează ca atare.