| eliza7943 a întrebat:

Hei, revin cu aceeasi intrebare dar cu mai multe noutati.
De pe data de 21-24.11 am fost la menstruatie.
Am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu in zilele cele mai fertile acestea fiind 1-8 dec, ejacularea nu a avut loc in vagin.
Doar de pe 8 fiind ultima zi de fertilitate - 11 dec au fost acte sexuale cu ejaculare in vagin.

De cateva zile am un disconfort la burta, ma inteapa in partea inferioara (mai ales dimineata si seara) am o secretie gelatinoasta transparenta si ma dor sfarcurile.
Am facut un test de sarcina barza ultrasensibil care a iesit negativ.Am un ciclu regulat de 28 de zile, in luna dec ar trebui sa-mi vina de pe 19-22.12
Sunt sanse sa fiu insarcinata iar testul sa il fi facut prea devreme?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a numai 7 zile fata de data de 8 Decembie in care s-a produs ejacularea, este ABSOLUT IMPOSIBIL ca un tester de sarcina chiar si ultra-mega-super-hiper sensibil sa poata detecta existenta hormonului de sarcina hCG in urina testata, dintr-un motiv extrem de simplu :
-- daca presupunem ca ovulul ar fi fost fecundat in 8 Decembrie,
-- sarcina apare numai dupa ce are loc procesul de nidatie, care se produce cel mai devreme dupa trecerea a minim 8 zile de la fecundarea ovulului.
-- fiindca in cazul tau cel mai probabil NU s-a produs NIDATIA,
-- rezulta ca in urina testata este 100% IMPOSIBIL sa poata se existe hormon de sarcina hCG
-- fiindca hormonul de sarcina hCG incepe sa fie produs de sarcina formata, numai dupa ce s-a produs procesul de nidatie (implantare in ENDOMETRU)
Fiindca in momentul in care ai facut testul de sarcina, in urina si sangele tau in mod absolut sigur NU putea sa existe hormonul hCG si in aceste conditii rezultatul testului INTOTDEAUNA este in mod obligatoriu NEGATIV. Insa este 100% FALS NEGATIV.
Cel mai devreme testul de sarcina se poate face incepand cu a 13-a, 14-a zi de la data ultimului sex neprotejat, adica dupa data de 21 sau 22 Decembrie, DAR se va lua in considerare NUMAi si NUMAI rezultatul care este POZITIV. Orice rezultat NEGATIV care apare in acest moment poate fi in proportie de 80-90% FALS NEGATIV si din acest motiv NU se va lua in considerare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si intreaba ti medicul ginecolog, el trebuie sa afle noutătile tale. Ce varstă ai?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul de sarcina a fost facut INUTIL si ERONAT, imposibil sa detecteze o sarcina, dupa numai cateva zile.

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| ywar a răspuns:

Acum asteapta 21 de zile si iti faci testul de sarcina.