| Krop a întrebat:

Hei, salut!
Acum vreo 2 saptamani am facu sex cu prietena mea. Am folosit prezervativ pe toata durata actului sexual, ca de fiecare data, de ejaculat, cand a fost momentul, am iesit si mi-am dat drumul in afara ei, in prezervativ. Am verifixat prezervativul dupa, era usor umed dar ma gandedc ca e normal, ea are secretii pe parcursul actului sexual si mna. Nu era rupt.
Menstruatia ei este neregulata, au trecut ca 30 zile de la ultima menstruatie. E posibil sa fi ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

Daca ati facut cu prezervativ si ti-ai mai dat drumul si in afara ei, parerea mea este ca sansele ca ea sa fi ramas insarcinata sunt aproape de 0%. In teorie, ciclul trebuie sa vina in mod normal la 28 de zile, nu e nicio problema daca a intarziat acum 2 zile, mai ales ca e neregulat, poate sa intarzie si o saptamana cateodata si sa nu fie vorba de vreo posibila sarcina. Stati linistiti, asteptati sa vina menstruatia, daca trece mai mult de o saptamana, 2 maxim, sa isi faca un test de sarcina, chiar daca ar fi oarecum inutil, dar ca sa va linistiti. E important daca a avut si simptomele cum ca ar i-ar veni, adica dureri de burta si tot tacamul, stie ea. Daca a avut simptomele astea, atunci totul e ok, o sa ii vina intr-un final.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT lungimea acestuia poate fi diferita de fiecare data. Poate varia de la cea mai scurta durata considerata ca fiind normala d.p.d.v. medical cea de 21 de zile, sau sa aiba o lungime foarte mare, uneori chiar de mai multe luni cand dereglarile hormonale sunt foarte mari. In cazul prezentat probabilitatea de sarcina se poate exclute in totalitate. Multa sanatate!

| gazza01 a răspuns:

Nu!

| FluxAeon a răspuns:

Salut,

Daca ciclul ii vine neregulat de obicei inseamna ca exista posibilitatea ca doar sa intarzie(2 zile nu-i o catastrofa)...Dar daca sunteti ingrijorati poate cel mai bine ar fi sa-si faca un test de sarcina.