| Yvonnnee a întrebat:

Hei! Saptamana trecuta am intalnit un baiat extrem de dragut in cadrul unui curs la facultate. Neavand loc liber doar langa mine a stat si am inceput sa ne cunoastem. Eu i-am scris pe Facebook si am inceput sa discutam zi de zi. Mereu ma saluta la facultate pe coridor si cand aveam cursuri comune se uita intens la mine si zambea. Mi-a spus ca el apreciaza vorbirea face-to-face dar face o exceptie cu mine, vorbim pe mess pana seara. Astazi insa il simteam mai rece, nu imi scria..cum pot sa ii arat ca tin la el fara sa se increada in el? Este baiatul fix pe stilul meu. Nu cred ca acele priviri, zambete si comvorbiri au fost doar pentru a trece timpul...pentru mine cu siguranta nu a fost. Multumesc!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa-i zici altfel alta til fura si te dai cu capu de pereti

| ania a răspuns:

E mai bine să lași băiatului inițiativa de a întări relația, dacă va vrea, cel mai pribabil știe că tu îl placi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace si nu-l plictisii, poate are probleme, sau treaba, sau de invatat...
Daca te place, te va cauta el!
incearca sa nu mai stati atat de mult de vorba pe chat, ca te av tine ca roata de rezerva, el iesind cu altele in oras.
Fii mai ocupata si mai rezervata si spune-i ca vrei sa iesiti si sa comunicati in viata reala, nu in cea virtuala.

| Mosotti a răspuns:

Pai discuta cu el, invita-l la o plimbare, la un film, arata-i prin gesturi ca il placi daca el nu zice de rusine poate.
Daca te placea, iti scria.
Nu ii place sa scrie, aiurea, e mai putin sociabil, de fapt nu vrea sa aiba contact prea mult cu oamenii.

Dar sa vedem, vb cu el la facultate cum ii place asa live, sa vedem cum e?
Fa ceva, nu conteaza ca se increde, nu se increde, lupta pentru el daca chiar il placi.
Si vezi ce iese, iese, bine, nu iese, iarasi bine. Poate nu e asa convins ca-l placi, nu a simtit asta, iar el e putin mai reticient.

| Mosotti a răspuns:

Intra in vorba cu el face to face cum zice ca ii place. Nu ii mai scrie daca nu ii place forma asta de comunicare.
Invita-l la o cafea, o plimbare, nu rata ca poate iese ceva frumos.
Nu conteaza ca se increde sau nu (ce importanta are?), conteaza sa fi cu el, daca te place, va fi okey.
Incearca asa, arata-i ca-l placi prin dat atentie, discutii, plimbare si vezi cum reactioneaza.

| sofisis a răspuns:

Iti vine sa crezi sau nu... in majoritatea cazurilor lucrurile de genul asta sunt fix pentru a scapa de plictiseala si pentru a petrece altfel timpul. Majoritatea legaturilor din online raman efemere...
Daca tot iti place spune-i asa : "ai zis ca esti adeptul relatiilor reale, nu virtuale. Hai sa vorbim la o cafea azi si nu pe telefon. "
Si gata. Vezi atunci ce si cum.

| Bubbleuh a răspuns:

Poftim, ia intai aici https://gramaticalimbiiromane.ro/, si apoi vezi ce faci.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bubbleuh):

Gramatica limbii romane este foarte complexa. Mai ales daca este vorba de cea referitoare la o litera anume. big grin

| ywar a răspuns (pentru Bubbleuh):

Cand le scriu eu ca sunt analfabeti, imi sterg raspunsurile adminii. Probabil ca unii dintre acesti copii se simt cu musca pe caciula. Adevarul supara.

| Mosotti a răspuns (pentru ywar):

Pai iti sterg adminii mesajele ca folosesti cuvinte insultatoare, de fapt cuvantul e problema, nu ce vrea sa spuna.
Daca o spui sub alta forma, gen ca nu stie sa scrie, ca nu cunosc gramatica, atunci vei ocoli delete-urile.

Si ce legatura are subiectul cu gramatica aici?!
Fata a intrebat ceva.

| ywar a răspuns (pentru Mosotti):

...a spune adevarul inseamna insulta? Se simt ofensati ca se rostesc niste adevaruri care dor. Doare ca o parte din ei ( foarte mare) scriu cu cratima aruncata precum sageata de darts - unde-o da Cel de Sus! Doare ca au sunt plini de pretentii si NU STIU NIMIC. Am rupt CV-uri multe si mi-am selectat oamenii din directia unde lucrez ca director de directie. Am incercat sa aduc oameni adevarati care stiu ca odata ce au facut ceva sunt obligati sa-si asume. Daca au gresit (fiecare greseste!) sa-mi spuna pentru a avea timp sa remediez prostia. Imi apar oamenii din subordine si daca cineva se ia de ei, nu-i va fi bine.
Generatia asta tanara si foarte tanara (multi s-au nascut manageri) nu face nici pe jumatate din ceea ce enumar eu. Si, Doamne, cate mai sunt de spus!

| Mosotti a răspuns (pentru ywar):

Ai dreptate, ti-am dat un privat sa nu fac offtopic aici.