| DeeaElenaaaa a întrebat:

Hei! Sunt insarcinata in 5 saptamani, am aflat ieri iar saptamana viitoare o sa merg la control, as vrea sa stiu ca daca mama mea înainte să fie însărcinată cu mine, a avut o extrauterina poate sa se transmită? Sau poate supravietui pana la 5 saptamani? Un sfat?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Sarcina extrauterina sau ectopica a mamei tale nu prezinta un factor de risc pentru tine - nu se transmite. O sarcina extra uterina poate fi descoperita la ecograf incepand cu saptamana a7a de sarcina dar nu in toate cazurile. Poate supravietui pana cavitatea in care s-a implantat e rupta ( caz in care de regula au loc sangerari interne masive si trebuie intervenit de urgenta) sau pana e indepartat chirurgicala, chiar 3 luni de sarcina uneori. Nu am specializarea in obstetrica sa iti spun alte detalii. Sfatul meu este sa iti urmaresti sarcina cu un medic priceput caruia sa ii spui ce te ingrijoreaza si sa nu iti fie frica sa pui intrebari. Nastere usoara si un copil sanatos care sa iti aduca multe bucurii!