| Iulius95 a întrebat:

Hei. Sunt într-o relație de 2 ani jumătate si in ultimul timp nu ne mai înțelegem, ne certam din orice lucru si as vrea sa ma despart de ea, insa nu pot, am încercat orice modalitate sa pot sa uit de ea sa nu ma mai gândesc si nici un rezultat, parca sunt legat de ea. In ultimele luni sunt mai supărat decât fericit dar nu imi pot imagina viata fără ea, chiar nu pot, stie cineva ce pot sa fac? Nu rezist sa stau 1 ora fără sa vorbesc cu ea, parca mi-a făcut "vrăji", as vrea sa se termine tot dar as vrea sa fiu si lângă ea, i-aș ierta absolut tot doar sa rămânem împreună dar stiu ca asa doar imi fac rău...

Răspuns Apreciat de Editori
| Clarity a răspuns:

Eu zic sa deschizi anumite conversații unde poți sa fii sincer cu ce simți. Gândește-te de ce va certați, ce subiecte și unde ii neînțelesul in comunicare.
Nu trebuie sa dai vina pe ea, dar trebuie sa exprimi ce se întâmpla cu tine.
Dacă nu ajungi la un mijloc de înțelegere, sfatul meu ii sa faci un pas in spate și sa îți iei timp pentru tine fără niciun contact.
Înțeleg ca o iubesti, da relația ii toxica pentru tine in momentul de fata. Persoana pentru tine o sa vrea sa nu te mai rănească.
Sper sa te ajute.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Am fost si eu intr-o situatie similara si pana la urma am reusit sa scap

Totul tine sa constientizezi putin, sa vezi ca usor incepeti sa va indepartati

Chiar si in cazul acesta iti recomand sa mergi totusi la un terapeut, iar daca nu iti permiti unul poti cauta asociatia respiro help unde poti face terapie gratuit, fizic daca esti din Bucuresti sau online daca nu esti

Ai mai putea sa te documentezi putin in aceasta privinta, astfel ai incepe usor sa constientizezi, chiar daca in prima faza nu vei reusi

Eu iti recomand Levi Elekes pe Youtube, clipurile despre relatii si mind architect pe spotify, de asemenea si podcasturile lui Paul Olteanu care sunt tot pe Youtube

Ar mai putea fi o solutie si cartile, insa aici nu as putea sa iti fac o recomandare, insa ai putea sa cauti

Mult succes!

| 1997onur a răspuns:

Trebuie săi spui ce ai pe inima și ia tie la fel sa stați sa vorbiti ca doi oamenii maturi sa lăsați prostile deoparte și sa înțelegi ca cu certuri si scandale nu se ajunge absolut nica ieri absolut niciodată tot tu și ia veți avea de suferit nimeni altcineva.

Din ce cauza va certați? Cum va certați? Bătaie? Sau înjurat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă au trecut deja câteva luni şi nu ați reuşit să vă rezolvați problemele, nu mi se pare că mai e ceva de salvat aici.Nu ştiu povestea,nu ştiu care dintre voi a greşit sau dacă are fiecare partea lui de vină pentru care ați ajuns în punctul ăsta,dar cert e că relația voastră a devenit una foarte toxică.Vă certați din orice,zici că eşti mai mult supărat decât fericit şi sigur nici ea nu e într-o stare prea bună. Numai tu poți să ştii cine a fost de vină.Fii sincer şi gândeşte-te bine cine a greşit. Dacă eşti tu,lasă orgoliul la o parte şi vorbeşte cu ea. Dacă ați fost amândoi, lăsați amândoi orgoliile la o parte şi încercați să lămuriți lucrurile, să vă recunoaşteți fiecare partea din vină, dar inițiază tu discuția, iar dacă ea e cea care a greşit şi nu-ți dă niciun semn că ar vrea să facă vreun pas spre împăcare, n-are rost să-ți mai pierzi timpul şi nervii cu ea.
Şi vezi că dependența asta a ta de ea e foarte toxică şi te va distruge la un moment dat.
"parca sunt legat de ea"
"Nu rezist sa stau 1 ora fără sa vorbesc cu ea, parca mi-a făcut "vrăji" "
Probabil la tine e doar obişnuința. Poate pur şi simplu v-ați schimbat prea mult de la un timp încoace, nu mai aveți foarte multe lucruri în comun şi de aici au apărut şi neînțelegerile, iar voi ați rămas împreună din obişnuință şi comoditate.Cred că ți-e frică să începi o viață nouă şi poate şi ei.
În orice caz, lucrurile nu mai pot continua aşa. Ceva trebuie să se schimbe.Şi asta cât mai repede.

| Iulius95 explică (pentru 1997onur):

Nu ii mai convine nimic din ce fac sau ce spun si a ajuns sa ma injure im ultimul hal in condițiile in care ii vorbesc foarte frumos si o rog sa termine cearta

| 1997onur a răspuns (pentru Iulius95):

O sa vin o zi când îți vei dori S-o auzi când te înjura numai săi auzi putin vocea nu-ți doresc asta ma jur pe Dumnezeu nu știu cum este la alți da la mine așa este și va rămâne mereu va fi așa lăsați prostile și orgoliile deoparte

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?

| Iulius95 explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iulius95):

Si la 24 de ani crezi inca in vraji?
Ar fii terbuit de mult sa te maturizezi, si sa intelegi ca nu te poate tine nimeni legat de altcineva, daca tu nu vrei.

| Mmmm1111 a răspuns:

Am trecut recent printr-o situatie asemanatoare. Cu timpul am inteles ca nu poti salva ceva ce nu merita salvat. E greu la inceput, simti ca i ai scrie non-stop, te ai lega de orice, doar doar sa ti raspunda. Apuca te de o activitate, fa ceva pentru tine, pentru dezvoltarea ta. Toate cele bune si sa stii ca nu esti singurul care trece prin probleme de genul. Be strong!

| Iulius95 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred in vrăji tocmai de aia am pus in ghilimele, vorba vine